Wózek widłowy Przedsiębiorca
30 października 2021

Czym cechują się opony do wózków widłowych?

Producenci opon przemysłowych projektują opony w zależności od zastosowania. Przy dużych obciążeniach eksploatacyjnych ogumienie ciężkich pojazdów cechować się musi dużą wytrzymałością, a jednocześnie zdolnościami trakcyjnymi. Rodzaj opony dopasowuje się do rodzaju pracy oraz specyfiki terenu, w którym maszyna pracuje. Jak to wygląda w przypadki wózków widłowych. Przeczytaj i dowiedz się, czym cechują się opony do tych pojazdów.

Jakie znaczenie ma ogumieni w wózkach widłowych?

Wózki jezdniowe podnośnikowe zwane wózkami widłowym to kołowe pojazdy przeznaczone do transportu bliskiego. Najczęściej znajdują zastosowanie w magazynowaniu, a także przy rozładunku i  załadunku towarów. Opony do wózków widłowych są ważnym elementem, od którego zależy pełne wykorzystanie możliwości maszyny. Prawidłowo dopasowane opony zapewniają bezpieczeństwo pracy, a także gwarantują redukcję kosztów użytkowania sprzętu. Dlatego przy zakupie opon do widlaka należy wziąć pod uwagę rodzaj przewożonych ładunków, intensywność pracy, a także typ nawierzchni, po jakiej wózek widłowy będzie się poruszał. Więcej informacji zdobyć można, kontaktując się z ekspertami dystrybutorów markowych produktów. Jednym z nich jest producent opon Magna Tyres Group z Rudawy.

Pełne opony superelastyczne

Niewłaściwe opony w wózkach widłowych zmniejszają efektywność ich pracy, a także negatywnie wpływają na stan techniczny sprzętu. Z braku właściwej amortyzacji następuje szybsze zużycie niektórych podzespołów. Pełne opony superelastyczne zapewniają dużą stabilność jazdy po płaskim terenie z ciężkim ładunkiem. Wykonane są w całości z wysokiej klasy mieszanek gumowych. Charakteryzują się niezłą amortyzacją i dobrymi zdolnościami trakcyjnymi, a także odpornością na przebicia. W okresie zimowym, dzięki możliwości zastosowania kolców, doskonale spisują się na zaśnieżonych i pokrytych lodem powierzchniach.

Opony pneumatyczne do wózków widłowych

Drugim wariantem ogumienia wózków widłowych jest zastosowanie opon pneumatycznych. W odróżnieniu od opon superelastycznych są napełniane powietrzem o odpowiednim ciśnieniu. Cechują się lepszą amortyzację niż opony pełne i dlatego lepiej sprawdzają się na nierównym terenie. Opony pneumatyczne dzielą się na radialne i diagonale. Opony diagonalne charakteryzują się dużą sztywnością ze względu na grubą warstwę kordu w całym przekroju opony. Mają mniejsze zdolności trakcyjne, ale są odporniejsze na przebicia i zapewniające stabilniejszą jazdę. Natomiast opony radialne mają lepsze zdolności trakcyjne, większą elastyczność i dużą nośność.