Opona w wózku widłowym Przedsiębiorca
3 sierpnia 2021

Czym charakteryzują się opony superelastyczne?

Wybór odpowiednich opon do wózka widłowego to kluczowa sprawa. Zapewniają pojazdowi amortyzację, a pracownikowi bezpieczeństwo. Opony superelastyczne doskonale radzą sobie zarówno z dużym obciążeniem, jak i pracą trwającą kilkanaście godzin dziennie. Firmy, które specjalizują się w pracy z wózkami widłowymi, coraz chętniej decydują się na użycie właśnie tego rodzaju opon, mimo że czasem wiążę się to z większym wydatkiem.

Rodzaje opon do wózków widłowych

Wyróżnia się dwa rodzaje opon przeznaczonych do użycia w wózku widłowym.

  • Pneumatyczne — są wypełnione sprężonym powietrzem, przez co dobrze amortyzują. Ten rodzaj sprawdza się w pojazdach przeznaczonych do jazdy terenowej lub takich, które przewożą kruche przedmioty. Opony pneumatyczne dzielą się na radialne i diagonalne. Pierwszy rodzaj łudząco przypomina opony znane z samochodów osobowych. Ogumienie diagonalne jest nieco mniej wytrzymałe, ale też dużo tańsze.
  • Superelastyczne — są nazywane oponami pełnymi, ponieważ są wykonane z mieszanek gumowych, nie wpompowuje się w nie powietrza. Bardzo trudno je przebić, przez co są uważane za trwalsze niż opony pneumatyczne. Produkowane są takie składające się zarówno z dwóch, jak i trzech warstw. Sprawdzą się podczas wielogodzinnej pracy polegającej na przewożeniu ciężkiego załadunku. Na ich obwodzie można również zamontować kolce, które usprawnią niektóre prace. Na etykiecie podana jest zazwyczaj szerokość i średnica opony.

Które opony wybrać: superelastyczne czy pneumatyczne?

W wózkach widłowych montuje się jeden z dwóch rodzajów opon. Odpowiednie dobranie ich rodzaju do potrzeb jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie o opony opiera się działanie wózka widłowego. Wybierając ogumienie, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj maszyny, powierzchnię, po której będzie się poruszała, a także towar, który będzie przewożony. Wszystkie te aspekty mają ogromny wpływ na dopasowanie opon do wózka widłowego!

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Trzeba określić oś wózka widłowego: przednią, tylną lub komplet; rodzaj mieszanki, zmierzyć felgi oraz określić rodzaj, a także zapoznać się z informacjami, które zamieszczono na tablicy znamionowej. Przede wszystkim trzeba jednak dobrać opony do odpowiedniej marki wózka widłowego.

Kiedy wymienić opony w wózku widłowym?

Odpowiedź jest bardzo prosta: kiedy będzie widać oznaki zużycia, takie jak na przykład ślady starcia. Na ogumieniu zazwyczaj zamieszczone są również wskaźniki, które informują, w jakim stopniu opony zostały już zużyte. Bezwzględnie opony trzeba wymienić, gdy są całkowicie uszkodzone, pocięcie lub mają widoczne wybrzuszenia. Oznaką może być również odmienne działanie wózka widłowego.

Co zrobić, gdy zepsują się opony? W takiej sytuacji można skorzystać z ofert firm zajmujących się sprzedażą wózków widłowych oraz akcesoriów do nich. Na terenie województwa lubelskiego zajmuje się tym np. firma Dominikowski Wózki Widłowe, która od 16 lat fachowo doradza klientom.