Maszyna rolnicza Przedsiębiorca
23 listopada 2020

Czym jest mocowanie EURO?

Na rynku rolniczym występują dwa główne rodzaje mocowania: SMS i EURO. Osprzęt do ramki SMS ma haki nad otworami pod sworznie zabezpieczające. Natomiast osprzęt do ramki EURO ma szerzej zamontowane i rozstawione haki. Obecnie najpopularniejszym typem mocowania jest ramka EURO – głównie ze względu na swoją uniwersalność i praktyczność. Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie takich uchwytów?

Mocowanie EURO i SMS – jakie są różnice?

Mocowanie typu SMS było stosowane w maszynach rolniczych starego typu, np. w starszych modelach ładowaczy czołowych hydraulicznych. Ramka SMS współpracowała ze sprzętem służącym głównie do prac rozładunkowych, załadunkowych i transportowych. Z kolei ramka EURO to nowocześniejsze rozwiązanie, które idealnie współpracuje z wieloma rodzajami osprzętu rolniczego. Rolnicy, którzy mieli już styczność z mocowaniem typu EURO, chwalą to, że wymiana narzędzi roboczych jest błyskawiczna oraz intuicyjna. Ponadto każdy może dopasować konkretny typ osprzętu do ładowacza czołowego oraz ładowarek przegubowych (o ile mają one już wbudowany system wymiany narzędzi).

Adaptery EURO umożliwiają duży udźwig – dopasowany do potrzeb gospodarstwa klienta. Szerszy rozstaw haków wpływa na szybkość wymiany osprzętu. Z kolei dzięki zastosowanych siłownikom i dużym kątom pracy euroramka umożliwia swobodne nabieranie oraz wysypywanie materiału gospodarskiego. Adaptery EURO bardzo często mają również wbudowaną blokadę, która chroni przed zsunięciem się. Natomiast sworznie wykonane z wysokogatunkowej stali zapewniają bezpieczeństwo eksploatacji ramki nawet w najtrudniejszych warunkach.

Producenci maszyn rolniczych, tacy jak firma Kołaszewski, dbają o to, by klient mógł swobodnie decydować o wyborze adapterów EURO o konkretnych parametrach. W ofercie uznanych producentów można znaleźć zarówno adaptery lekkie, jak i ciężkie. Sprzęt wysokiej jakości jest doskonałym uzupełnieniem ładowaczy firm takich jak CAT, JCB, Manitou, Volvo, Weidemann.

Euroramka – dlaczego warto kupić?

Euroramki są malowane proszkowo – to bardzo efektywna i nowoczesna metoda pokrywania dobrej jakości stali. Farby proszkowe – w przeciwieństwie do tradycyjnych lakierów – chronią gładką powłokę narzędzi, nie tworząc żadnych spękań, zmarszczeń czy mało estetycznych zacieków. Ramki EURO są powlakane warstwą chroniącą przed korozyją, wyróżniają się także wysoką odpornością na wysokie i niskie temperatury oraz działanie substancji chemicznych. Te praktyczne właściwości, połączone z wszechstronnością zastosowania, sprawiają, że mocowanie EURO to doskonałe rozwiązanie dla tych gospodarstw, które dysponują osprzętem rolniczym różnego typu.

Producenci maszyn rolniczych wiedzą, że mocowanie EURO już dawno wyparło pozostałe rodzaje uchwytów, dlatego proponują zakup specjalnych przyłączy i adapterów. Dzięki nim można montować nowe narzędzia na ładowarkach teleskopowych pochodzących od różnych producentów. Inwestycja w euroramkę na pewno szybko się zwróci – nowe maszyny zdecydowanie poprawią wydajność prac gospodarskich.