passe-partout Przedsiębiorca
3 października 2018

Czym jest passe partout?

Aby uatrakcyjnić swoją pracę, wyeksponować ją oraz oprawić, warto wykorzystać passe partout, czyli kartonową ramkę z wycięciem mniejszym niż powierzchnia karty z ilustracją, umieszczaną w ramie obrazu. Może być ona czysta lub we wzory, bigowana lub falcowana, a nawet formowana trójwymiarowo. Oprawia się nimi papierowe ilustracje, odbitki fotograficzne, wycinanki, hafty i inne płaskie przedmioty. Jakie jeszcze sekrety skrywa tajemniczo brzmiące passe partout? 

W produkcji kartonów, wykorzystywanych w produkcji passe partout, wykorzystuje się technikę kaszerowania, która polega na oklejaniu cienkim papierem znacznie grubszego kartonu o różnym przekroju. Technika ta daje nieograniczone praktycznie możliwości wyboru koloru, formatu oraz kształtu ramki. Najbardziej popularne passe partout to to w formie prostokąta, chociaż równie często występuje w formie owalu.

Właściwości

Zastosowanie omawianej metody oprawiania daje wrażenie trójwymiarowości oraz sprawia, że ilustracja nie przylega tak bardzo do szyby lub pleksi, przez co nie jest niepotrzebnie ściśnięta i nie chłonie wilgoci. Przy wyborze bezkwasowego kartonu, z rezerwą alkaliczną, możemy być pewni, iż wraz z upływem czasu, oprawa nie będzie szkodzić obrazom. Najwyższej jakości kartony wykorzystywane są najczęściej w muzeach, gdyż są bardzo odporne na starzenie. Plecy oprawy oraz użyte materiały klejące również powinny charakteryzować się wysoką jakością. Rdzeniem omawianego rodzaju ramki jest widoczny przekrój kartonu, nadający całości przestrzenny widok. Może być biały, czarny lub kolorowy. Szeroki wybór omawianego rodzaju oprawy znajdziemy w sklepie internetowym Sayart, oferującym także różnego rodzaju listwy ramiarskie.

Zastosowanie    

Passe partout stosuje się najczęściej do oprawy zdjęć, rysunków, suszonych kwiatów, obrazków, haftów, pamiątek, dyplomów czy podziękowań. Foto passe partout z wsuwanym zdjęciem oraz kartonową nóżką postawimy na biurku lub komodzie, gdzie doskonale posłuży za ramki na zdjęcia. Dostępne w różnych formatach oraz kolorach, passe partout znajdą swoje miejsce w każdej stylistyce. Ze względu na możliwość wycięcia dowolnych kształtów, nacięć, wytłoczenia ozdobnych napisów i zdobień, posiadają walory dekoracyjne i mogą być dopasowane do niemalże każdego wnętrza. Tak oprawiony obiekt będzie także stanowił idealny prezent dla każdego, kto ceni sobie estetyczne walory rzeczy użytkowych.