czym-kierowac-sie-wybierajac-szkole-nauki-jazdy Przedsiębiorca
20 marca 2018

Czym kierować się wybierając szkołę nauki jazdy?

Liczba szkół jazdy – ośrodków szkolenia kierowców – ciągle wzrasta, co nie ułatwia i tak trudnego wyboru odpowiedniej placówki. Zaostrzona konkurencja wiąże się z walką cenową, a ta prowadzi do zmniejszenia jakości usług. Niektóre z placówek tną koszty do tego stopnia, że ich działalność może zostać uznana nawet za niezgodną z prawem. Weryfikacja danego ośrodka może być trudna, ale to absolutna konieczność.

Oszczędności a bezpieczeństwo

Przygotowanie przyszłego kierowcy do prowadzenia pojazdu ma kluczowe znaczenie dla kwestii związanych z bezpieczeństwem tak jego, jak i jego pasażerów. Wybierając renomowany ośrodek szkolenia kierowców – taki jak Manewr z Wrocławia – nie musimy mieć obaw co do poziomu oferowanej w nim edukacji. Istnieje wiele sposobów, w jaki mniej godne zaufania firmy oszczędzają. Na rynku funkcjonują nawet szkoły, które w ogóle nie prowadzą szkoleń teoretycznych, przekazując całą wiedzę wyłącznie w formie praktycznej. Ich przedstawiciele proszą zwykle o poświadczenie nieprawdy poprzez podpisanie odpowiednich dokumentów potwierdzających udział w szkoleniu teoretycznym bez jego faktycznego odbycia przez kursanta. W świetle prawa taka praktyka jest niedopuszczalna – osoba będąca kandydatem na kierowcę musi znać przepisy ruchu drogowego zanim w ogóle wsiądzie za kierownicę. Jeśli jest odwrotnie, kursant od razu uczy się niewłaściwego postrzegania nowej rzeczywistości i rozpoczyna kształtowanie złych nawyków. Inną z popularnych, a równie podejrzanych praktyk niektórych ośrodków, jest ograniczenie programu szkolenia, które ulega skróceniu – np. zamiast godzin zegarowych w harmonogramie mamy godziny lekcyjne. Czas ten ulega dodatkowemu skróceniu, gdy instruktor w trakcie jazd załatwia swoje prywatne sprawy.

Co sprawdzić przed wybraniem OSK?

Przed wybraniem ośrodka szkolenia kierowców musimy zatem sprawdzić, czy przeprowadza on szkolenie teoretyczne oraz egzaminy wewnętrzne. Dobrze jest zapytać o możliwość odbycia tak zwanych „jazd obserwacyjnych”, czyli uczestniczenia w kursie z perspektywy osoby trzeciej. Jest to jedna z niezawodnych metod na sprawdzenie profesjonalizmu instruktorów pracujących w danej szkole nauki jazdy. Od razu dowiemy się również, jaki jest stan techniczny pojazdów przeznaczonych do nauki jazdy. Musimy wiedzieć także, że im tańsze jest oferowane w danej placówce szkolenie, tym zazwyczaj będzie mniej rzetelne – nie ma cudów, a korzystne okazje nie zdarzają się tak często, jak sugerowałaby to oferta działających na rynku ośrodków.