Przedsiębiorca
4 lipca 2017

Na czym polegają badania geotechniczne na budowie?

Badania geotechniczne przed rozpoczęciem budowy są obowiązkowe. Dotyczy to każdej inwestycji – zarówno domów jednorodzinnych, jak i dużych nowoczesnych bloków. Dlaczego badania geotechniczne są tak ważne? I na czym właściwie polegają obowiązki geologa na budowie? Żeby się o tym przekonać, wystarczy przeczytać nasz artykuł. Znajdziecie w nim odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące pracy geologa.

To zadanie geologa!

Najważniejszym obowiązkiem geologa jest niewątpliwie fachowa ocena warunków gruntowo-wodnych panujących w miejscu, w którym zaplanowano budowę. Na bazie wykonanych przez geologa ekspertyz tworzona jest szczegółowa dokumentacja, zawierająca stosowną opinię geologiczną. Bez badań geologicznych nie może powstać projekt fundamentów – to zawarte w opinii geologicznej informacje najbardziej wpływają na ich rodzaj. Informacje na temat pracy geologa, przedstawione w przystępny sposób, można znaleźć w tym filmie

Wieloletnie doświadczenie zawodowe pozwala nam wykonać każde badania geotechniczne w sposób optymalny i z zachowaniem wszelkich standardów. Opinie geotechniczne przygotowane są na podstawie rzetelnie przeprowadzonych badań geotechnicznych, tj. na podstawie badań terenowych i laboratoryjnych. Potwierdzeniem tego są liczne realizacje oraz referencje otrzymane od współpracujących firm – zapewnia właściciel Przedsiębiorstwa Geologiczno-Konsultingowego GEO-MERITUM MIROSŁAW PYTASZ.

Przemyślane rozwiązania

Geolog, na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań geotechnicznych, może nam zaproponować różne korzystne rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się na naszej działce. Warto zapytać go o najlepszą izolację naszych fundamentów. Jego praca jest też bardzo potrzebna wtedy, kiedy planujemy piwnicę. Zanim geolog rozpocznie pracę, powinien zapoznać się z planowanym usytuowaniem budynku na naszej działce. Istotną informacją jest też powierzchnia planowanej budowli. Cena badania geologicznego zależy od tego, czy w domu planujemy podpiwniczenie – zawsze trzeba jednak liczyć, że za taką usługę zapłacimy przynajmniej tysiąc złotych. W przypadku domu z podpiwniczeniem koszt usług geologicznych może przekroczyć nawet dwa tysiące złotych. Takie badania są jednak konieczne – bez dokładnej geologicznej analizy terenu nie da się bezpiecznie wybudować domu z piwnicą. Nie ma więc sensu szukać oszczędności na siłę – lepiej zainwestować w usługi naprawdę dobrego, doświadczonego geologa, który poza wykonaniem swoich podstawowych obowiązków udzieli nam cennych wskazówek.