Przedsiębiorca
18 marca 2021

Czym są risografy i skąd wzięła się ich nazwa?

Kopiowanie dokumentów to codzienność w pracy wielu biur, instytucji czy firm. Podczas wykonywania tej czynności mało kto zastanawia się nad tym, na jakim sprzęcie pracuje. Nie wszystkie z nich to klasyczne i powszechne kserokopiarki. Coraz więcej podmiotów korzysta z nowoczesnych risografów. Czym są te tajemniczo brzmiące urządzenia? Dowiedz się więcej.

Risografy – skąd ta nazwa?

Pojęcie risografu nie jest powszechnie znane, dlatego też budzi ciekawość. Ten wynalazek to dzieło firmy Riso Kagaku Corp. Nowoczesny powielacz cyfrowy zawdzięcza, więc swoją nazwę właśnie samemu przedsiębiorstwu. To ta firma wprowadziła go na rynek.

Jakie są zalety risografów?

Powielanie na kserokopiarkach zwykle pozwala wygodnie skopiować sporą ilość materiałów. Jednak w praktyce kopiowanie dużej ilości danych może być żmudne, dlatego coraz częściej w użyciu pojawiają się risografy. Te nowoczesne urządzenia spełniają dokładnie takie same funkcje jak klasyczne kserokopiarki, ale opierają się na innej technice powielania. Po zeskanowaniu dokumentu sprzęt tworzy matrycę, z której następnie drukuje się właściwe kopie. Cały ten proces powoduje, że powielanie jest zdecydowanie tańsze niż w przypadku zwykłych kserokopiarek. Wynika to z faktu, że matryca bardziej precyzyjnie odtwarza pierwotny dokument.

Inną istotną zaletą risografów jest szybkość i precyzja kopiowania, która zdecydowanie przewyższa osiąganą w ksero. Warto podkreślić również wysoką jakość oraz rozdzielczość druku. Sprzęt ten bardzo dobrze sprawdzi się w firmach czy instytucjach, gdzie liczy się czas i jakość kopiowanych dokumentów.

Jakie są risografy?

Producent risografów systematycznie zwiększa swoją ofertę, dlatego też sprzedawcy i dystrybutorzy tego sprzętu kopiującego powiększają dostępny asortyment. – W ofercie posiadamy risografy o większych i mniejszych gabarytach, proste i bardziej zaawansowane w obsłudze. Pozwalają one na drukowanie bezpośrednio z komputera. Niezbędna konserwacja i naprawa sprzętu również jest dostępna dla klientów – wyjaśnia przedstawiciel przedsiębiorstwa Grafix-Bis. Firmy zajmujące się dystrybucją urządzeń z Riso specjalizują się najczęściej także w ich kompleksowym serwisowaniu.

Risografy są urządzeniami bardzo wydajnymi i żywotnymi, co czyni je bezkonkurencyjnymi w zestawieniu z klasycznymi kserokopiarkami. Wyróżnia je przede wszystkim niezawodność, oszczędność, nowatorskie rozwiązania czy najwyższa jakość drukowanych kopii.