
Czym zajmują się brokerzy nieruchomości?
Zawód brokera wykonywany jest na rynku ubezpieczeniowym, w obrocie samochodami i na rynku nieruchomości. Jest to osoba świadcząca usługi pośredniczące na cudzy rachunek. Broker nieruchomości zbiera informacje, poszukuje klientów, a także umawia spotkania. Jego pomoc znacznie usprawnia transakcję między sprzedawcą a osobami zainteresowanymi zakupem danej nieruchomości.
Działanie w imieniu klienta
Broker nieruchomości pośredniczy w zakresie obrotu nieruchomościami. Reprezentuje interesy klienta i działa w jego imieniu, jednak sam nie może przeprowadzać transakcji zakupu. Jak tłumaczy broker z agencji nieruchomości Domena:
Wśród jego zadań można wyróżnić zbieranie informacji o nabywcach i sprzedawcach. Jego kontakty umożliwiają szybsze znalezienie kupca, a także mogą usprawnić załatwianie prawnych formalności.
Przeprowadzenie właściwej rozmowy z klientami pozwala mu zebrać informacje dotyczące poszukiwanych na rynku działek i mieszkań, możliwości finansowych czy zdolności kredytowych. Dzięki temu jest w stanie ocenić, komu warto przedstawić umowę.
Zadania brokera
Broker na rynku nieruchomości może okazać się bardzo pomocny w wielu kwestiach. Przede wszystkim ustala precyzyjną wycenę w oparciu o wymagania klienta. Od każdej transakcji pobiera procent, dlatego jemu także zależy na możliwie wysokiej cenie za sprzedaż. Broker także przygotuje profesjonalną i atrakcyjną ofertę sprzedaży. Promuje ją w znanych mu źródłach, takich jak portale internetowe czy też media innego rodzaju. Do niego należy także ustalanie spotkań z klientami i prowadzenie kalendarza.
Broker na wyłączność
Brokerzy często wymagają zawarcia umowy na wyłączność. Ma to swoje dobre i złe strony. Klient jest zdany tylko na jedną osobę i sam nie może podejmować żadnych ruchów. Dzięki temu broker ma w swojej ofercie domy, działki i mieszkania, których nie kupi się bezpośrednio od właściciela. Z drugiej strony sprzedawca nie musi się troszczyć o rozreklamowanie swojej nieruchomości czy znalezienie chętnej osoby. Broker zajmuje się także sporządzaniem dokumentacji sprzedażowej, do której należą umowy przedwstępne i umowa sprzedaży. Nadzoruje zgodność procedur i zajmuje się wszystkimi formalnościami. Ponadto kupujący właśnie od brokera dowiaduje się o istotnych sprawach budowlanych, finansowych i prawnych.