badania-geologiczne Przedsiębiorca
3 sierpnia 2017

Czym zajmuje się geolog? Kiedy warto skorzystać z jego usług? Poradnik

Zadaniem geologa jest badanie gruntów i wód podziemnych. To bardzo potrzebna i odpowiedzialna praca. Geologia jest nauką, która skupia się przede wszystkim na budowie ziemi. Może się to wydawać abstrakcją, jednak w praktyce geolog jest potrzebny do wielu różnych prac, przede wszystkim związanych z planowaniem inwestycji budowlanych. Na czym konkretnie polega jego praca?

Zanim zacznie się budowa

Najczęściej wykonywaną przez geologa pracą jest badanie podłoża i ocena warunków gruntowo-wodnych w miejscu, gdzie planowana jest inwestycja budowlana. Badania geotechniczne są obowiązkowe, nawet jeśli planujemy niewielką inwestycję budowlaną – taką jak dom jednorodzinny. Nie należy jednak podchodzić do zatrudniania geologa jak do przykrego obowiązku. Wykonane przez niego pomiary dają nam cenną wiedzę na temat gruntu, na którym planujemy zbudować dom i pozwalają uniknąć wielu przykrych i kosztownych niespodzianek w trakcie realizacji inwestycji. Wszystkie najważniejsze zadania związane z pracą geologa doskonale obrazuje ten filmik:

W ramach terenowych badań podłoża gruntowego geolog rozpoznaje rodzaj gruntu, stabilność skarp i poziom wód gruntowych. Laboratoryjne badania gruntu pozwalają natomiast na dokładniejsze rozpoznanie właściwości mechanicznych, fizycznych i chemicznych badanego materiału. Opinie i projekty geologa pozwalają na bezpieczne zaplanowanie każdej inwestycji budowlanej.

Liczy się doświadczenie

Praca geologa wymaga dużego doświadczenia i precyzji. Dlatego, zatrudniając specjalistę do wykonania pomiarów, warto postawić na kogoś, kto pracuje w zawodzie od lat.

– Wykonuję różnego rodzaju badania geologiczne próbek z otworów wiertniczych, odsłonięć naturalnych, wykopów i gruntów. Prowadzę również opróbowania wód powierzchniowych i podziemnych. Część badań oraz prac przygotowawczych zlecam różnym laboratoriom, z którymi współpracuję. Prowadzę również nadzory i dozory nad pracami wiertniczymi oraz zajmuję się badaniem zanieczyszczeń gruntów. Poza tym przygotowuję projekty i dokumentacje geologiczne złóż kopalin podstawowych i pospolitych – mówi właściciel firmy Ol-met-geol Olgierd Jeleński.

W pracach geologicznych ma już 30-letnie doświadczenie. Możemy więc mieć pewność, że dobrze wykona każde zlecenie. Badania geologiczne są niezbędne w wielu sytuacjach, jednak zwykłemu Kowalskiemu najczęściej przydają się po prostu przed rozpoczęciem budowy domu. Wspomniana firma poradzi sobie zarówno z takimi podstawowymi zleceniami, jak i z zadaniami specjalnymi.