Przedsiębiorca
3 kwietnia 2018

Diagnostyka oraz terapia zaburzeń hormonalnych

Hormony wpływają na całą równowagę naszego organizmu, zarówno fizyczną, jak i psychiczną, dlatego objawy zaburzeń hormonalnych bardzo często są trudne do wykrycia. Jednym z powszechnych objawów tego typu schorzeń są problemy z cyklem miesiączkowym u kobiet, czy też zaburzenia erekcji u mężczyzn. Bardzo ważne jest zatem zgłaszanie się do gabinetów endokrynologicznych na badania i profilaktykę zdrowotną.

Diagnostyka endokrynologiczna

Warto pamiętać, że każda osoba niezależnie od wieku powinna wykonać odpowiednie badania diagnostyczne związane z gospodarką hormonalną organizmu. Szczególnie jest to wymagane dla kobiet miesiączkujących, a także tych przechodzących menopauzę. Nie należy zapominać o mężczyznach, którzy również w okresie andropauzy powinni zgłosić się na badania profilaktyczne do lekarza endokrynologa. Warto wybierać gabinety, w których specjaliści posiadają również wiedzę z zakresu endokrynologii onkologicznej – takie kompetencje posiada dr hab. n. med. Beata Jurecka-Lubieniecka. Jeśli chodzi o działania diagnostyki endokrynologicznej, należy wymienić badania krwi, badania USG tarczycy, a także próbki biopsji w przypadku zaobserwowania zmian.

Czym zajmuje się lekarz endokrynolog?

Endokrynologia zajmuje się głównie zaburzeniami hormonalnymi i zaburzeniami pracy tarczycy. Najczęstszymi chorobami endokrynologicznymi są nadczynność lub niedoczynność tarczycy czy bardziej złożona i trudna w rozpoznaniu choroba Hashimoto. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach do odzyskania prawidłowego funkcjonowania organizmu wystarczy zastosowanie kuracji hormonalnej przy wykorzystaniu środków farmakologicznych. Niekiedy jednak ludzki gruczoł dokrewny, jakim jest tarczyca, musi być zoperowany – najczęściej do tyreoidektomii dochodzi w przypadku wystąpienia wola guzkowego, który uciska drogi oddechowe, lub w przypadku powstania zmian nowotworowych. Warto wiedzieć, że w najlepszych gabinetach endokrynologicznych leczy się również bezpłodność na tle zaburzeń hormonalnych.

Zaburzenia hormonalne – objawy

Do częstych oznak zaburzeń hormonalnych zalicza się między innymi zaburzenia cyklu miesiączkowego, nieprawidłowy przebieg menopauzy bądź andropauzy, a także spadek libido oraz erekcji u mężczyzn. Bardzo często oznaką nieprawidłowej gospodarki hormonalnej organizmu są zmiany trądzikowe, przebarwienia skórne, a także plamy na skórze. Zaburzenia hormonalne powodują również nadmierne owłosienia, a także nieuzasadnione tycie lub chudnięcie. Warto wiedzieć również, że bardzo często bagatelizowanym objawem nieprawidłowej pracy tarczycy jest brak dobrego samopoczucia, a nawet pogłębiająca się depresja.