Szycie fartucha Przedsiębiorca
7 kwietnia 2021

Dlaczego fizelina jest wykorzystywana do produkcji fartuchów ochronnych?

Fizelina należy do szczególnie powszechnych materiałów. Słyszał o niej niemal każdy, w różnym kontekście. Tylko czy każdy wie, czym ona właściwie jest i jakie są jej cechy szczególne? O fizelinie mówi się dużo, w wielu branżach, dlatego jej specyfika wydaje się z pozoru znana. Warto sprawdzić, co ją wyróżnia i do czego dokładnie jest ona wykorzystywana.

Fizelina krawiecka

Fizelina, nazywana też flizeliną jest specyficznym materiałem, z którego wykonuje się rozmaite produkty. Jej zastosowanie jest szerokie, a wynika to z jej licznych właściwości – wyjaśnia przedstawiciel firmy Octoplus z Wrocławia.

Materiał ten powstaje w wyniku termicznego połączenia włókien syntetycznych lub poprzez ich sklejenie. Najbardziej popularna jest fizelina krawiecka, z której wykonywane są rozmaite części odzieży. Stosuje się ją do produkcji żakietów, marynarek, ale kojarzona jest ona przede wszystkim z odzieżą medyczną, ochronną, przeznaczoną zarówno dla personelu szpitali, jak i dla pacjentów. Z fizeliny medycznej wykonywane są między innymi maseczki ochronne na twarz czy medyczne fartuchy ochronne.

Warto przy tym dodać, że cechą szczególną takiego materiału (tj. wykorzystywanego do szycia odzieży) jest to, że jest on pokryty specjalną masą termoplastyczną, która została na niego naniesiona metodą punktową bądź proszkową. Tego typu klej termiczny dostępny jest w dwóch wersjach. Możliwy jest zakup produktu odpornego na pranie wodne, a także takiego, który jest idealny do stosowania w produkcji odzieży czyszczonej chemicznie.

Tak przygotowana włóknina, pokryta po jednej ze stron masą termoplastyczną, jest idealnym materiałem do dowolnego kształtowania wybranych części odzieży. Skutecznie usztywnia wyrób krawiecki i czyni go w związku z tym gotowym do użytkowania. Do podstawowych zalet fizeliny zalicza się jej: trwałość, elastyczność i łatwość w obróbce. Poza tym istotne jest, że jest ona dostępna w rozmaitych kolorach i różnych rozmiarach. Dzięki temu jej zastosowanie jest bardzo szerokie.

Fizelina – do czego jeszcze jest wykorzystywana?

Warto jednak wiedzieć, że fizelina wykorzystywana jest w różnych branżach, nie tylko w krawiectwie. Stanowi ona idealny materiał do podbicia mebli. Poza tym może być też stosowana jako warstwa antypoślizgowa, która umiejscawiana jest pomiędzy tkaniną a gąbką. Fizelina tapicerska jest stosowana między innymi do produkcji tapicerki samochodowej, czy tapicerki meblowej. Przydaje się ona także do tworzenia materaców sypialnianych.

Nie każdy wie, że fizelina, a właściwie agrowłóknina jest też stosowana w szkółkarstwie, sadownictwie i rolnictwie. Dzięki niej można otulać rośliny i dzięki temu gwarantować im odpowiednią ochronę przed chłodem. Poza tym idealnie sprawdza się jako materiał ściółkowy, dzięki któremu zapobiega się wyrastaniu chwastów.

Z fizeliny tworzone są też różnego rodzaju dekoracje, przede wszystkim ozdobne kokardy na stoły czy do bukietów. Poza tym warto wspomnieć o jej zastosowaniu w branży budowlanej, w której używana jest ona do wzmacniania ścian i sufitów. Jak więc widać, zastosowanie fizeliny jest bardzo szerokie. I chociaż najbardziej kojarzona jest z odzieżą medyczną, to jej właściwości zostały docenione w jeszcze wielu innych branżach.