montaz-klimatyzacji Przedsiębiorca
27 lipca 2018

Dlaczego nie można samemu instalować systemów klimatyzacyjnych

W trakcie realizacji dowolnej inwestycji budowlanej dobrze jest szukać oszczędności. Cięcie kosztów nie może jednak przyjmować drastycznej odmiany – wykonywanie niektórych prac samodzielnie może wydawać się dobrym pomysłem, ale może w praktyce doprowadzić do licznych komplikacji. Mają one miejsce np. w przypadku samodzielnej instalacji systemów klimatyzacyjnych. Niestety, ale bez odpowiedniej dozy doświadczenia, wiedzy oraz specjalistycznych narzędzi nie warto podejmować się tego wymagającego zadania.

Wizyta fachowca czeka nas prędzej czy później

Niektóre proste prace budowlane możemy z całkowitym powodzeniem wykonać samodzielnie. Osiągniemy wymagany efekt bez konieczności zatrudniania profesjonalnej ekipy, jednak ilość tego typu prac jest mocno ograniczona. Jeżeli chcemy, aby wykonawstwo stało na najwyższym możliwym poziomie, z czasem i tak konieczne będzie skorzystanie z pomocy fachowca. Jeżeli uprzemy się, że chcemy wszystko zrobić samodzielnie, to i tak go wezwiemy – tyle tylko, że do naprawy powstałych szkód i niedociągnięć. Reguła ta wydaje się szczególnie istotna w przypadku systemów klimatyzacyjnych. Ich montaż lub naprawa powinny zostać wykonywane przez osoby, które przeszły odpowiednie szkolenia i są w stanie potwierdzić ten fakt odpowiednim certyfikatem. Takich s specjalistów zrzesza między innymi firma A‐Tec świadcząca szereg kompleksowych usług z zakresu systemów wentylacji i klimatyzacji.

Wady samodzielnego montażu systemu klimatyzacyjnego

Konsekwencje nieumiejętnego montażu systemu klimatyzacyjnego są rozległe. Trudno amatorowi przewidzieć, ile czynnika chłodzącego należy zastosować w danej instalacji, a kwestia ta jest kluczowa do jej poprawnego działania. Innymi, dużo bardziej wpływającymi na nasze bezpieczeństwo kwestiami, są te związane z kontrolą powykonawczą – sprawdzaniem ciśnienia panującego w instalacji oraz jej szczelności. Substancje znajdujące się w przewodach systemu klimatyzacji są szkodliwe dla środowiska i w przypadku ich wycieku możemy nie tylko się zatruć, ale także zapłacić wysokie grzywny. Dokonując montażu instalacji samodzielnie bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność, a jeśli nie mamy odpowiednich zdolności i uprawnień, to katastrofa jest murowana.

Jakie urządzenia potrzebne są do instalacji systemu klimatyzacyjnego?

Narzędzi niezbędnych do poprawnego zainstalowania systemu klimatyzacyjnego nie znajdziemy w domowym warsztacie. Na początek potrzebna będzie potężna wiertarka zdolna do przebicia w murze otworu o średnicy 5‐6 centymetrów, a z takiej żaden amator nie korzysta. Dodatkowo przed wtłoczeniem czynnika chłodzącego do układu trzeba wytworzyć w nim próżnię, do czego potrzebna jest pompa próżniowa – jej też trudno szukać w szopie na narzędzia.