Kamień kotłowy Przedsiębiorca
6 września 2021

Dlaczego regularna analiza składu chemicznego kamienia kotłowego jest tak istotna?

Jakość wody ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale także przemysłu i  funkcjonowania w nim wszelkiego rodzaju instalacji, w których jest ona czynnikiem grzewczym. Jej zbyt duża twardość może bowiem doprowadzać do powstawania kamienia kotłowego, a w efekcie uszkodzenia samych kotłów. Aby zapobiec wszelkim awariom, warto więc regularnie przeprowadzać analizę składu osadu kotłowego.

Czym jest kamień kotłowy?

Kamień kotłowy to trudno rozpuszczalny osad, który wytrąca się z obecnych w wodzie soli wapnia oraz magnezu pod wpływem wzrostu temperatury, a następnie pokrywa elementy kotłów grzewczych, jednak nie tylko. Kamień kotłowy może bowiem występować na wszystkich elementach instalacji, a także urządzeniach służących do podgrzewania ciepłej wody użytkowej zarówno w gospodarstwach domowych, jak i zakładach przemysłowych związanych np. z branżą tekstylną, spożywczą czy też galwanizacyjną. Co istotne do powstawania kamienia kotłowego dochodzi nawet w przypadku kiedy woda zostanie podgrzana do temperatury zaledwie około 40 stopni Celsjusza. 

Dlaczego kamień kotłowy jest szkodliwy?

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wykonanie analizy kamienia kotłowego, gdyż zdaje sobie sprawę, ze związanej z jego powstawaniem szkodliwości dla kotłów grzewczych, a także ich instalacji. Zwiększające się wraz z czasem ich narastanie doprowadza bowiem do utrudnionego oddawania ciepła przez urządzenia, przez co w efekcie muszą one zużywać nawet do 25% więcej paliw, co z kolei wpływa na wzrost kosztów przedsiębiorstw. 

Dodatkowo działa on także niszcząco na elementy, na których występuje, doprowadzając do ich przegrzewania się, uszkodzeń w wyniku powstających naprężeń cieplnych, a niekiedy nawet korozji. Przez co ich żywotność jest znacznie skrócona, a awaryjność zwiększona. 

Metody analizy składu chemicznego kamienia kotłowego pozwalające zapobiec awariom

Kamień kotłowy może być analizowany na dwa sposoby, przez placówki takie jak akredytowane laboratorium ESC Global. Pierwszy z nich pozwala bowiem na określenie zawartości znajdujących się w nim pierwiastków, takich jak m.in. magnez, potas, wapń, ołów czy też glin, natomiast analiza TOC dla kamienia kotłowego pozwala określić zawartość w nim węgla ogólnego oraz organicznego i nieorganicznego

Dzięki tym informacjom zlecający badania mają więc możliwość zastosowania odpowiednich metod uzdatniania wody, dopasowanych do przyczyn powstawania kamienia kotłowego, które wyeliminują go, a tym samym wynikające z niego konsekwencje.