Przedsiębiorca
27 lutego 2019

Dlaczego warto korzystać z doradztwa biznesowego?

Własna firma to szansa na osiągnięcie niezależności oraz zawodowego spełnienia. Jednocześnie jest sporym wyzwaniem, wymagającym pełnego zaangażowania oraz przemyślanych działań. Brak doświadczenia oraz kompleksowej wiedzy na temat prowadzenia działalności to bolączka wielu świeżo upieczonych przedsiębiorców. Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z fachowego doradztwa biznesowego. Co można dzięki niemu zyskać? 

Jak prowadzić firmę?

Dla początkującego przedsiębiorcy może wydawać się oczywiste, że do prowadzenia firmy podstawą jest dobra znajomość branży. W rzeczywistości problem jest dużo bardziej złożony. Rzecz jasna dobrze jest znać się na tym, co robimy, jednak nawet bycie najlepszym ekspertem w danej dziedzinie nie zagwarantuje nam sukcesu w biznesie – z drugiej strony nawet posiadając mniejsze kwalifikacje możemy sprawić, że nasza firma będzie rozwijać się i przynosić zyski. Dlaczego tak się dzieje?

Niezależnie od tego, jakiego typu działalność prowadzimy, podlegamy tym samym regułom, co inne przedsiębiorstwa – mówi specjalista firmy Nova Praxis – Obowiązuje nas między innymi prawo podatkowe i prawo pracy. Musimy je poznać, żeby mieć świadomość, które z naszych działań są dozwolone, a które nie. Pozwoli nam to uniknąć poważnych problemów z organami państwowymi.

To tylko jeden z poziomów sprawnego prowadzenia firmy. Nie możemy zapominać o znajomości mechanizmów efektywnego zarządzania kapitałem oraz pracownikami, budowania relacji z klientem bądź reklamy. Czynników decydujących o tym, czy nasza firma przetrwa i jak poradzi sobie na rynku jest bardzo wiele, a im głębsza jest nasza wiedza na ich temat, tym większa szansa na osiągnięcie sukcesu. Właśnie taki jest cel doradztwa finansowego – pomaga on przedsiębiorcom zrozumieć, jak działa firma i co zrobić, żeby działała sprawnie. Tego typu wiedzę trudno zdobyć w praktyce, bowiem wymaga to dużo czasu i może narazić nas na niepotrzebne straty finansowe, wynikające z podejmowania błędnych decyzji

Firma a zmieniająca się rzeczywistość

Świat cały czas przechodzi przemiany, jednak obecnie jesteśmy świadkami znacznego wzrostu tej dynamiki – dotyczy to również prowadzenia działalności. Zmianom ulegają nie tylko technologie, ale również oczekiwania klientów, metody zarządzania zasobami ludzkimi, gospodarowania finansami. Jeśli chcemy utrzymać się na rynku, musimy wykazać się dużą elastycznością, co jest dość trudne, kiedy już wdrożymy się w pewien określony tryb pracy – skupienie się na prowadzeniu własnej działalności utrudnia nam obserwowanie, jak kształtuje się rynek i jakie stawia nam wymagania. Pomoc wykwalifikowanego doradcy finansowego, który profesjonalnie zajmuje się analizowaniem rynku, na pewno pomoże nam trzymać rękę na pulsie, byśmy nie wypadli z obiegu.

Świeże spojrzenie

Jeśli firma nie przynosi zysku, to istnieje duża szansa, że po prostu coś robimy źle. Do takiego wniosku łatwo dojść, gorzej z naprawieniem popełnianych błędów. Dlaczego często nie widzimy nieprawidłowości powodujących, że prowadzenie działalności jest męką? Może to wynikać z naszego dużego zaangażowania w pracę – wtedy po prostu nie dostrzegamy błędów, ponieważ jesteśmy zbyt skupieni na działaniu. Często nie mamy również doświadczenia, które pozwoliłoby nam zanalizować problem i znaleźć rozwiązanie – znamy tylko naszą firmę, nie wiemy jak działa konkurencja, która radzi sobie lepiej od nas. Właśnie wtedy warto skorzystać z usług doradcy, który spojrzy na naszą firmę w sposób obiektywny, pomoże nam przeprowadzić analizę procesów biznesowych funkcjonujących w naszej firmie oraz wskaże – na podstawie doświadczeń z działalności innych firm – gdzie leży przyczyna nieprawidłowości.