biala-porcelana Przedsiębiorca
5 listopada 2018

Dlaczego warto kupować polską porcelanę?

Piękna, dobrej jakości porcelana powinna znaleźć się w każdym domu. Dawniej najbardziej ceniono tę pochodzącą z Chin. Czasy jej popularności jednak minęły – aktualnie nie jest już tak pożądana, jak wtedy, gdy nie była łatwo dostępna. Obecnie panuje moda na wysokiej jakości produkty wyprodukowane w Polsce, które przywodzą na myśl tradycję oraz sentyment do dawnych czasów.

Po co kupować polską porcelanę?

Posiadanie dobrej porcelany świadczy o prestiżu i klasie jej właściciela. Jeśli dodatkowo pochodzi ona z rodzimej manufaktury, to jest ona dowodem na szanowanie i kultywowanie polskich tradycji. Wszystko dlatego, że polskie fabryki wyrobów ceramicznych mają za sobą imponującą historię i opracowaną do perfekcji metodę jej wytwarzania.

Porcelana od lat jest synonimem luksusu i nie da się ukryć, że na tę wysokiej jakości nie każdy może sobie pozwolić. Najlepsza, ręcznie dekorowana filiżanka kosztować może od 100 do 1000 złotych, a jej wartość można poznać gołym okiem, gdyż staranne wykonanie zachwyci każdego, kto na nią spojrzy – tłumaczy ekspert reprezentujący sklep internetowy Porcelana24.pl.

Wysokiej jakości porcelana to nie tylko dowód naszej elegancji i prestiżu, ale przede wszystkim dobra inwestycja, na której nie wolno oszczędzać.

Po czym poznać dobrą porcelanę?

Na rynku znaleźć można mnóstwo tanich, produkowanych taśmowo podróbek porcelany, zwanych fajansem. Wyrabia się go z zanieczyszczonego kaolinu i porcelitu. Najcenniejsza jest porcelana wyrabiana ręcznie, cienka i przejrzysta, która rozprasza i przepuszcza światło. To po takim efekcie można poznać porcelanę wysokiej jakości – nie da się go bowiem osiągnąć maszynowo. A wszystko przez kruchość porcelany.

Wysokiej jakości porcelana jest pięknie zdobiona, jednak ceny takich dzieł sztuki są dość wysokie. Nieco tańsze są jej odpowiedniki, ozdabiane kalkowo (za pomocą naklejania wzorów). Dla porównania, fajans i porcelit malowane są przez komputerowe natryski.

Przykłady polskiej porcelany

Wśród najbardziej znanych polskich wytwórców porcelany należy wymienić zakłady „Ćmielów” i „Chodzież S.A.”, które po fuzji stały się największą firmą produkującą cienkościenną porcelanę w Europie. Firma ta tworzy przedmioty unikatowe, skupiając się na kunszcie ręcznego wykonania. Są one wręcz ekskluzywne i pożądane przez wielu miłośników ceramiki.

Warto zdecydować się na polską porcelanę, ponieważ nie tylko prezentuje ona bardzo wysoką jakość, ale jest także elementem naszej kultury, który każdy powinien mieć w domu i przekazywać kolejnym pokoleniom.