Przedsiębiorca
17 maja 2019

Dlaczego warto skorzystać z doradztwa zawodowego?

Wielu młodych ludzi ma problem z wyborem ścieżki kształcenia i ścieżki zawodowej. W podejmowaniu tych trudnych decyzji może pomóc im profesjonalny doradca zawodowy. Specjalista pomaga ocenić predyspozycje oraz wskazać mocne i słabe strony. Pozwala to opracować plan działania tak, by jak najlepiej wykorzystać potencjał ucznia. Jakie korzyści odniesiesz korzystając z doradztwa zawodowego? Zobacz poniżej.

Z pomocy doradcy zawodowego warto skorzystać jak najwcześniej. Wybór profilu klasy w liceum, a także kierunku studiów ma ogromny wpływ na późniejszą ścieżkę kariery, zadowolenie z pracy i wysokość zarobków. Konsultacje ze specjalistą są szczególnie przydatne dla osób cierpiących na dysleksję lub dyskalkulię, mających problemy z nauką lub introwertyków.

Pierwszy krok – zainteresowania i atuty

Na rynku pracy wielu jest ludzi młodych, a już wypalonych zawodowo. Powodem bardzo często jest to, że nie wybrali oni zawodu zgodnego ze swoimi zainteresowaniami. By uniknąć tego błędu, lepiej skorzystać z pomocy doradcy zawodowego. U specjalisty wypełnisz testy, które wskażą twoje pasje.

Wybierając pracę zgodną z zainteresowaniami młody człowiek jest bardziej zmotywowany i osiąga większą satysfakcję. Unika tym samym wypalenia zawodowego – wyjaśnia ekspert z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Terapeutycznej Carpe Diem w Szczecinie.

Specjalista oceni także, jakie są twoje mocne i słabe strony, by pokierować rozwojem twojego potencjału.

Przygotowanie do wejścia na rynek pracy

Sytuacja na rynku pracy ciągle się zmienia. Nie nadążają za nią dorośli, a co dopiero młodzi, niedoświadczeni ludzie. Dzięki doradztwu zawodowemu mogą oni zweryfikować swoje oczekiwania wobec przyszłej kariery. Specjalista podpowie, czy w danej branży łatwo znaleźć posadę, czego oczekują pracodawcy, a także na jakie zarobki można liczyć.

Doradca zawodowy pokaże ci także, jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne. Jak powinno wyglądać CV, by zainteresowało pracodawcę? Jak napisać list motywacyjny? To naprawdę niezbędne umiejętności. Kolejnym krokiem może być przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Dla wielu ludzi to bardzo stresująca sytuacja. Dzięki przeprowadzonej wcześniej symulacji dowiesz się, jak takie spotkanie przebiega i o co pytają rekruterzy. Podczas prawdziwej rozmowy będziesz czuł się pewniej, a co za tym idzie korzystniej się zaprezentujesz.

Skorzystanie z doradztwa zawodowego sprawi, że lepiej poznasz samego siebie, a co za tym idzie poczujesz się pewniej. Będziesz bardziej świadomy tego, co czeka cię na rynku pracy i jaką ścieżką podążać, by osiągnąć sukces. Spotkanie z profesjonalnym doradcą zawodowym to naprawdę korzystne rozwiązanie.