Przedsiębiorca
18 grudnia 2018

Dlaczego warto wypożyczać maszyny budowlane?

Realizowanie jakiegokolwiek projektu budowlanego wiąże się z koniecznością zakupu materiałów oraz zapewnienia narzędzi i maszyn. Mniejsze przedsiębiorstwa, które świadczą takie usługi, nie zawsze mogą sobie pozwolić na inwestycję w drogą koparko-ładowarkę czy maszynę do zagęszczania gruntu. Alternatywą dla zakupu jest wynajęcie urządzenia w profesjonalnej wypożyczalni.

Czy wypożyczanie maszyn budowlanych i narzędzi jest opłacalne?

O tym, jak bardzo pomocne w rozwiązywaniu problemów sprzętowych może być skorzystanie z usług wypożyczalni, przekonały się już tysiące klientów takich firm. Wypożyczanie jest usługą, która funkcjonuje w naszej rzeczywistości od stuleci, ale dopiero niedawno stała się ciekawym pomysłem na biznes. Usługodawcy, który prowadzą taką działalność, oferują klientom asortyment z wielu różnych branż – począwszy od naczyńi sztućców na wesele po meble, samochody czy maszyny budowlane. Te ostatnie cieszą się w ostatnich latach sporym powodzeniem, co wynika z coraz bardziej świadomego i nowoczesnego prowadzenia firm usługowych. Zamiast inwestować w kosztowny sprzęt niezbędny do wykonania jednego zadania, znacznie korzystniej jest go wynająć na jeden czy kilka dni. O tym, że wynajem maszyn budowlanych jest dobrym pomysłem, świadczą liczne korzyści:

  • użytkownik nie ponosi kosztu zakupu, a jedynie opłatę za godziny pracy urządzenia – w efekcie znacznie obniża koszt wykonania inwestycji,
  • maszyna z wypożyczalni nie ma przestojów, gdyż pozostaje do dyspozycji klienta tylko w czasie wykonywania pracy,
  • wypożyczenie maszyny z operatorem sprawia, że nie ma potrzeby szkolenia pracowników z zakresu jej obsługi,
  • użytkownik nie musi starać się o miejsce do parkowania maszyny lub jej zabezpieczenia w okresie zimy,
  • użytkownik nie ma obowiązku przeprowadzania kontroli technicznych, przeglądów czy dokonywania napraw – tymi problemami zajmuje się wypożyczalnia,
  • maszyna z wypożyczalni może być dostarczona na plac budowy w precyzyjnie wyznaczonym terminie, dzięki czemu nie zajmuje miejsca, gdy nie jest potrzebna.

Zalety maszyn z wypożyczalni można mnożyć. Większość z nich potwierdza, że takie rozwiązanie przynosi zarówno korzyści finansowe, jak i poprawia organizację pracy na budowie. Czy jednak dla każdej firmy takie rozwiązanie jest odpowiednie?

Kiedy wypożyczenie jest lepszą alternatywą dla zakupu?

Zastanawianie się nad tym, czy warto wypożyczyć maszynę budowlaną, czy lepiej ją kupić – np. w komisie, w niższej cenie – jest naturalnym elementem każdych przygotowań do realizacji inwestycji. Firmy takie jak Master serwis Piotr Stanowski oferują bardzo korzystne warunki wynajmu zagęszczarek, podnośników, nagrzewnic czy maszyn do obróbki betonu. Pomimo to jednak nie zawsze wypożyczenie jest bardziej opłacalne od inwestycji w nowy sprzęt. O tym, co jest korzystniejsze, decydują takie elementy jak: czas realizacji inwestycji, jej powtarzalność, wysokość opłaty maszyny za godzinę pracy, koszt ewentualnej dostawy na plac budowy czy wartość samego urządzenia. Z pewnością wynajem jest idealnym rozwiązaniem, gdy własny sprzęt uległ awarii i wymaga serwisowania. Jest to również właściwa opcja dla tych firm, które standardowo nie korzystają z konkretnych maszyn, ale potrzebują ich do realizacji jednego zlecenia. Jeśli natomiast firma budowlana wykorzystuje agregat każdego dnia przez wiele godzin lub stale produkuje beton na potrzeby budowy drogi czy wytwarzania prefabrykatów, wysokość opłat godzinowych może szybko przekroczyć koszt zakupu, składowania, serwisowania i szkolenia załogi.