koło Przedsiębiorca
5 marca 2018

Dlaczego wyważanie kół jest takie ważne?

Nieprawidłowe wyważenie kół bardzo negatywnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy, dlatego tak ważne są częste przeglądy pojazdów w serwisach ogumienia. Unikając tych przeglądów, doprowadzamy do szybkiego niszczenia zarówno opon, kół oraz felg, jak i całego zawieszenia. Dowiedz się, na czym polega wyważanie kół i kiedy zgłosić się po pomoc do specjalistów z zakresu wulkanizacji.

Skutki eksploatacji pojazdu z niewyważonymi kołami

Niewyważone prawidłowo koła auta zagrażają bezpieczeństwu zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Powodują one bowiem znaczne zmniejszenie przyczepności opon do podłoża. Kierowcy odczuwają również obniżony komfort jazdy – np. drganie wyczuwalne na kierownicy bądź zarzucanie tyłu pojazdu przy pokonywaniu ostrych zakrętów. Zakłady wulkanizacyjne zwracają również uwagę na zniszczenia, jakie powodują nieprawidłowo wyważone koła. Bardzo często dochodzi do szybszego zużycia bieżnika opon (plackowanie bieżnika), amortyzatorów, drążków kierowniczych, łożysk i innych elementów układu kierowniczego i hamulcowego. Jeśli chcesz uniknąć częstych napraw, regeneracji bądź wymiany opon oraz innych podzespołów swojego samochodu, powinieneś korzystać z usług wulkanizacyjnych takich serwisów jak Serwis ogumienia Ryszarda Kuliszewskiego.

Na czym polega wyważanie kół?

Wyważanie kół to nic innego jak równomierne rozłożenie masy wokół osi obrotu koła – prawidłowe wyważenie występuje wtedy, kiedy opona zamontowana na feldze i osi samochodu wykazuje podczas eksploatacji rozłożenie masy równo wokół całej swojej osi. Do wyważania kół zakłady wulkanizacyjne wykorzystują wyważarki, które określają, w jakich miejscach należy zamontować ciężarki równoważące. To, jakie ciężarki zostaną zamontowane, określa materiał wykonania felgi, bowiem:

  • w przypadku felg stalowych stosuje się nabijane na zewnętrzne i wewnętrzne ranty ciężarki stalowe o precyzyjnie wyliczonej masie,
  • w przypadku alufelg stosuje się odważniki aluminiowe, które naklejane są od wewnętrznej strony felgi.

Kiedy wyważa się koła?

Wyważanie kół bardzo często bagatelizowane jest przez kierowców, którzy nie mają szerokiej wiedzy na ten temat. Na szczęście serwisy ogumienia dbają o to, aby uświadamiać w tym zakresie swoich klientów. Wyważanie kół powinno być wykonywane przy każdorazowym zdejmowaniu opon z felgi. Najczęściej wykonuje się te czynności przy sezonowej zmianie ogumienia. Wyznacznikiem do skorzystania z usług zakładów wulkanizacyjnych powinien być również duży przebieg – rekomenduje się sprawdzenie stanu technicznego kół i opon raz na 5 tysięcy kilometrów przebiegu. Warto pamiętać również o tym, co powoduje nieprawidłowe wyważenie kół. Najczęściej jest to nierównomierne zużycie bieżnika, uszkodzenia mechaniczne (np. wadliwy amortyzator po najechaniu kołem na krawężnik), a także korzystanie z usług nieprofesjonalnych zakładów wulkanizacyjnych, które nieprecyzyjnie układają opony oraz felgi względem siebie. Profesjonalny serwis ogumienia zawsze dokonuje przed serwisowaniem odpowiednich obliczeń i posiłkuje się nowoczesnymi programami komputerowymi.