Maszyna do obróbki metalu Przedsiębiorca
15 stycznia 2022

Do czego służą czyszczarki laserowe?

Niektóre powierzchnie czy pojedyncze części przed przystąpieniem do dalszej obróbki lub montażu muszą zostać dokładnie oczyszczone z wszelkich zabrudzeń i pozostałości powłok lakierniczych. Zaawansowane technologicznie czyszczarki laserowe stanowią zaś jedną z najefektywniejszych metod usuwania zanieczyszczeń, dzięki czemu są szeroko wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych i w dużej mierze usprawniają procesy produkcji.

Jak działają czyszczarki laserowe?

Korzystając z czyszczarek laserowych, należy pamiętać o ustawieniu odpowiedniej mocy wiązki lasera, aby nie uszkodzić czyszczonej powierzchni, a jednocześnie uzyskać pożądany i skuteczny efekt. Niskie oddziaływanie termiczne na docelowy materiał zapewnia jego dużą ochronę przed zniszczeniem czy odkształceniem. Maszyny te oferują niezwykle wszechstronne zastosowanie oraz efektywnie usuwają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Za pomocą czyszczarek laserowych można z łatwością pozbyć się pozostałości:

  • rdzy,
  • resztek farby,
  • lakierów,
  • przebarwień,
  • żywicy,
  • zaschniętego oleju czy smarów.

Odparowanie niechcianego materiału z pożądanego materiału z wykorzystaniem wiązki lasera nazywane jest ablacją laserową. Promień mocno skoncentrowanego światła wywołuje na powierzchni reakcję chemiczną, która w efekcie uszkadza oraz osłabia wiązania pomiędzy cząsteczkami obu struktur i pozwala w łatwy sposób usunąć zabrudzenie.

Jakie korzyści zapewnia korzystanie z czyszczarek laserowych?

Czyszczarki laserowe można znaleźć w ofercie firm sprzedających i serwisujących maszyny do obróbki metalu, np. Maszyny Polskie. Urządzenia te znajdują szerokie zastosowanie w branżach takich, jak przemysł okrętowy, spawalniczy czy motoryzacyjny, a także wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie wysokiej czystości i równej powierzchni używanych elementów. Regularne czyszczenie części to także doskonały sposób na ich konserwację i utrzymanie w dobrym stanie, a bezdotykowe działanie czyszczarek nie uszkadza powierzchni materiałów.

Wykorzystanie czyszczarek laserowych gwarantuje bardzo wysoką skuteczność i wydajność, a także dużą prędkość przebiegu prac, co wpływa na efektywność realizowanych procesów. Co więcej, dzięki wykorzystaniu wąskich wiązek lasera, efekty charakteryzują się maksymalną precyzją oraz dokładnym ograniczeniem obszaru czyszczenia. Maszyny tego typu są proste i wygodne w obsłudze, łatwe w instalacji oraz dostosowaniu pożądanych parametrów. Zapewniają niezawodną pracę oraz nie wymagają korzystania z substancji chemicznych, płynów czyszczących czy wody.