laboratorium Przedsiębiorca
21 marca 2018

Do czego służą płytki Petriego?

Laboratoria pełne są różnego rodzaju sprzętu oraz mniejszych artykułów laboratoryjnych, do których zalicza się m.in. probówki, pipety, ezy, głaszczki czy płytki Petriego, które charakteryzujemy w poniższym artykule. Szalka Petriego, jak inaczej nazywa się to naczynie laboratoryjne w kształcie spodka, została wymyślona w 1877 roku przez niemieckiego mikrobiologa Juliusa Richarda Petriego i do dzisiaj znajduje szerokie zastosowanie.

Jak wygląda płytka Petriego?

Płytka Petriego ma kształt okrągłej podstawki o szerokim i płaskim dnie oraz szerokich ścianach bocznych, które wykonane są ze szkła lub przezroczystych tworzyw sztucznych, np. polistyrenu, dzięki czemu są wytrzymałe i całkowicie transparentne. Nazwa może odnosić się do pojedynczego naczynia, ale również do kompletu dwóch szalek o różnej średnicy, które po złożeniu tworzą nieszczelny, wyposażony w żebra wentylacyjne zestaw składający się z podstawki i nakrywki.

Jakie zastosowanie ma płytka Petriego?

Płytki Petriego mogą służyć jako naczynie do hodowli mikroorganizmów, takich jak bakterie czy grzyby. W takim przypadku na dno płytki nakłada się warstwę pożywki, a następnie kroplę roztworu, który zawiera mikroorganizmy. Całość zamykana jest w inkubatorze z warunkami odpowiednimi do namnażania mikroorganizmów.

Omawiane naczynie laboratoryjne wykorzystywane jest również jako podstawka do obserwacji mikroskopowych, przykrywka do przechowywania i transportowania próbek oraz ochrony drobnych przedmiotów przed kurzem, a także naczynie do przeprowadzania prostych reakcji chemicznych i fotochemicznych. Ponadto może posłużyć w roli katalizatora – do powolnego odparowywania rozpuszczalników z substancji stałych.

Gdzie można zaopatrzyć się w płytki Petriego?

Jedną z firm, która zajmuje się produkcją artykułów dla farmacji, jest NOEX z siedzibą w Komornikach. Do wytwarzania tego rodzaju produktów wykorzystuje najwyższej jakości tworzywa sztuczne, takie jak: polipropylen, polistyren i polietylen. Produkcja odbywa się w ściśle określonych warunkach, w których przestrzega się wszelkiej staranności oraz działań mających na celu zachowanie środowiska aseptycznego, czyli wolnego od mikroorganizmów.

Oferowane przez firmę NOEX płytki Petriego występują w dwóch wysokościach: 14,2 i 16,2 mm, a także średnicach od 55 do 140 mm oraz kilku wariantach: z wentylacją, bez wentylacji, jedno- dwu- i trzykomorowe, ze znacznikiem laserowym, w wersji stabilnej i ze skalowaną podziałką.