Kocioł z podajnikiem Przedsiębiorca
29 lipca 2020

Do czego służą podajniki kotłowe?

Standardy, jakie powinny spełniać nowoczesne kotły CO, dotyczą zarówno ich sprawności energetycznej oraz wpływu na środowisko, jak i wygody użytkowania. Dobre urządzenie grzewcze powinno być ekonomiczne i ekologiczne, ale musi być też łatwe w obsłudze. Takie cechy łączą w sobie nowoczesne kotły z podajnikami na pellet lub ekogroszek. Czym dokładnie się one charakteryzują i w jaki sposób działają?

Jak działa podajnik w kotle CO?

Kotły podajnikowe to innowacyjna alternatywa dla tradycyjnych urządzeń zasypowych, które wymagają ręcznego uzupełniania paliwa. Specyfika kotłów z podajnikiem polega na zastosowaniu mechanizmu, który automatycznie podaje i dozuje paliwo do spalania. W tym celu najczęściej wykorzystuje się podajniki ślimakowe, które napędzane są silnikiem elektrycznym. Rura podajnika łączy zasobnik z paleniskiem, pozwalając przy pomocy obracającego się ślimaka na automatyczny transport sypkich materiałów opałowych, w szczególności ekogroszku i pelletu.

Za sprawą powietrza dostarczanego do komory spalania dzięki pracy wentylatorów możliwy jest nieprzerwany proces spalania biomasy. – Tłumaczy zasady działania kotłów podajnikowych ekspert z firmy Budmet Nocoń. – Natomiast dzięki specjalnej konstrukcji kotłów retortowych, ich praca odbywa się bez ryzyka powstania zagrożenia związanego ze zjawiskiem cofania się płomienia.

Warto przy tym zaznaczyć, iż tempo oraz ilość dostarczanego zarówno paliwa, jak i powietrza regulowane są automatycznie przez mikroprocesor, który steruje całym układem w celu uzyskania zadanej przez użytkownika temperatury, jaka ma się utrzymywać we wnętrzach.

Zalety kotłów CO z podajnikiem

Jak już wspomniano, dzięki podajnikowi do paleniska trafiają dokładnie takie ilości paliwa w określonym czasie, które pozwalają na utrzymanie pożądanej temperatury w procesie spalania. Zastosowanie sterownika współpracującego z podajnikiem pozwala osiągnąć znakomite parametry procesu spalania, dzięki czemu można przy ich pomocy uzyskać więcej ciepła, równocześnie ograniczając koszty ogrzewania. Warto przy tym zaznaczyć, że prawidłowo eksploatowany kocioł z podajnikiem na pellet lub ekogroszek może działać nieprzerwanie nawet kilka lub kilkanaście dni. Praktycznie bezobsługowa praca takiego urządzenia to obok ekonomicznego i ekologicznego charakteru jedna z jego największych zalet. Aby zapewnić ciągłość spalania w kotle z podajnikiem, musimy jedynie pamiętać o uzupełnieniu materiału opałowego w zasobniku, natomiast nie musimy zajmować się dorzucaniem paliwa bezpośrednio do pieca. Podsumowując: kotły z podajnikiem to wygodne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze.