Pompa dozująca Przedsiębiorca
16 grudnia 2021

Do czego służą pompy dozujące?

Jednym z elementów sprawiających trudności w wielu branżach jest dokładne dozowanie preparatów chemicznych. Rozwiązaniem tych problemów są pompy dozujące, za pomocą których możliwe jest dozowanie dobranych wcześniej dawek ilości cieczy do konkretnych. Zalety te sprawiają, że są chętnie wykorzystywane w przemyśle.

Rodzaje pomp dozujących

Ze względu na różnorodne zastosowanie na rynku dostępnych jest wiele typów pomp dozujących. Różnią się one konstrukcją, wydajnością, odpornością chemiczną ze względu na zastosowane materiały. Dlatego dobór odpowiedniego urządzenia do potrzeb danego przedsiębiorstwa jest niezwykle ważny. Odpowiedni sprzęt można nabyć u firm, takich jak GLOBAL CONCEPTS 2000 POLSKA.

Wyróżnić można pompy dozujące, które posiadają mechaniczne napędzaną membranę. Wykorzystywane są dość powszechnie ze względu na swoją wysoką uniwersalność. Należy jednak pamiętać, że ich wysoka skuteczność dotyczy jedynie niskiego ciśnienia roboczego. Do ich zalet należy konkurencyjna cena, wysoka żywotność oraz minimalne potrzeby serwisowania. Należą do nich:

Elektromagnetyczne membranowe (nurnikowe pompy dozujące) – mają one wydajność 0,5-75 l/h oraz pracują w ciśnieniu roboczym 2-25 barów.

Silnikowe membranowe pompy dozujące – mają one wydajność od 8 do 1 040 l/h i mogą pracować w ciśnieniu roboczym od 4 do 16 barów.

Oprócz nich wyróżnić można jeszcze procesowe pompy dozujące, które znajdują zastosowanie w kontaktach z cieczami toksycznymi, zapalnymi lub korozyjnymi, które dozowane są pod wysokim ciśnieniem i w skrajnych temperaturach. Pompy procesowe to niezwykle zróżnicowana grupa urządzeń.

Pompy procesowe – wydajność do 30 000 l/h oraz ciśnienie robocze od 4 do 100 barów.

Zastosowanie pomp dozujących

Dzięki wykorzystaniu pomp dozujących możliwe jest dokładne wyregulowanie ilości dozowanej cieczy w taki sposób, by była zgodna z naszymi obliczeniami. Pompy dozujące mogą być sterowane sygnałem analogowym, sygnałem elektromagnetycznym, czasowo lub przy pomocy kontroli określonych parametrów fizyko-chemicznych danego medium. Świetnie sprawdzają się w systemach oczyszczania ścieków, uzdatniania wody pitnej, jak i prowadzenia poszczególnych procesów technologicznych. To powoduje, że cieszą się one dużą popularnością począwszy od zakładów wodociągów i kanalizacji po szeroką gamę przemysłu.