Przekładki tekturowe Przedsiębiorca
17 stycznia 2021

Do czego służą przekładki tekturowe?

Tektura jest produktem powstałym między innymi z recyklingu makulatury. Z dodatkiem ścieru drzewnego oraz materiałów zwiększających jej odporność, stanowi tworzywo dość wytrzymałe, niedrogie, ale przede wszystkim przyjazne dla środowiska. Jednym ze sposobów wykorzystania tektury są przekładki tekturowe. W tym artykule wyjaśnimy, jak one powstają i do czego służą.

Tektura – ceniony produkt ekologiczny o wielu zastosowaniach

W czasach, gdy troska o środowisko naturalne jest priorytetem, wszelkie produkty ekologiczne zyskują na znaczeniu. Dlatego tektura jest obecnie jednym z najbardziej cenionych surowców w branży opakowaniowej.

Jak wyjaśnia specjalista z firmy Polkar Sp. Z o. o. zajmującej się produkcją wyrobów tekturowych: Tektura, w odróżnieniu od kartonu, składa się z kilku warstw papieru, co sprawia, że jest sztywniejsza i bardziej odporna na uszkodzenia. Tektura lita ma gładką strukturę, przez co jest miększa niż tektura falista, która powstaje z połączenia dwóch do siedmiu linerów (warstw papieru). Środkowa część tektury falistej jest falowana, co powoduje wzrost objętości i trwałości materiału.

Tektura, zarówno lita jak i falista, znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle opakowaniowym. Poza pudełkami tekturowymi, wykorzystywana jest również przy produkcji kątowników zabezpieczających towar (np. delikatne ramy obrazów czy meble) przed uszkodzeniami. Ponadto materiał ten nadaje się świetnie do produkcji wszelkiego rodzaju tub – takich, na które można nawijać dywany lub będących opakowaniem zwiniętej w rulon pracy plastycznej.

Przekładki tekturowe – nie tylko do pakowania

Niewątpliwą ich zaletą jest wszechstronność użycia, a także niska cena. Niezaprzeczalnym atutem, szczególnie w dobie szczególnej troski o środowisko, jest również fakt, że wykonane są z materiału pozyskanego w większości z recyklingu.  Pełnią szereg przydatnych funkcji: izolują, chronią, segregują, zabezpieczają, wzmacniają.

Przekładki tekturowe to różnej wielkości i grubości elementy, które mogą być wycięte zarówno z cieńszej tektury litej, jak i grubszej, bardziej odpornej na uszkodzenia, tektury falistej. Są materiałem służącym ochronie oraz zabezpieczeniu towaru w transporcie, jak i tego magazynowanego na paletach. Dodatkowo zabezpieczają jego wierzchnią część przed wszelkimi zabrudzeniami oraz przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Ponadto przekładki tekturowe znajdują zastosowane w czasie remontu, jako alternatywa dla folii – chroniąc powierzchnie przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. W połączeniu z folią stretch oraz z narożnikami tekturowymi, idealnie zabezpieczą towar na czas transportu czy magazynowania. Przekładek można użyć też z powodzeniem do odizolowania wnętrza pudełka, w celu bezpiecznego przechowywania i transportu delikatnych przedmiotów, takich jak ozdoby choinkowe, czy szklanki.

Idealnie sprawdzają się one także jako przegródki w opakowaniach zawierających kilka rodzajów danego asortymentu – na przykład oddzielając saszetki herbat o poszczególnych smakach. Ponadto przekładki mogą służyć wzmocnieniu ścian lub dna kartonowych opakowań.