smarownica Przedsiębiorca
27 stycznia 2020

Do czego służą smarownice pneumatyczne?

Smarownica pneumatyczna nie jest podstawowym narzędziem, które znajduje się w każdym gospodarstwie, aczkolwiek wielu majsterkowiczów potwierdza jej przydatność i praktyczność. Doceniana jest szczególnie przez właścicieli warsztatów, serwisów, ale też domowego majsterkowania w garażu. Jest nieoceniona podczas konserwowania różnego rodzaju sprzętów, pozwalając je szybko i wygodnie nasmarować. Co należy o niej wiedzieć?

Smarownica – czym jest?

Smarownica to urządzenie, którego zadaniem jest smarowanie sprzętów pod ciśnieniem. Na rynku w wielu sklepach, w tym RG-Narzędzia, dostępna jest w różnych wersjach. Oczywiście dostępne modele można podzielić pod wieloma względami, aczkolwiek pierwszym i ważniejszym jest rodzaj stosowanego smaru. W tej kategorii można mówić o oleju bądź smarze stałym. Z kolei drugim ważnym kryterium jest źródło energii umożliwiające sprawną aplikację substancji. W tym kontekście można postawić na jej wersję:

  • ręczną – wyposażoną w dźwignię do nakładania smaru. Jest ona zazwyczaj niewielkich rozmiarów, przez co umożliwia pracę w trudnodostępnych miejscach,
  • nożną – czyli mobilne urządzenie o różnych pojemnościach, wyposażone w pedał umożliwiający pompowanie oleju,
  • pneumatyczną – zaopatrzoną w pneumatyczne pompy, które prawidłowo działają przy połączeniu ich z kompresorem,
  • elektryczną – o dużej, a wręcz ogromnej pojemności. Wyposażona jest ona najczęściej w kółka pozwalające na bezproblemowe jej przemieszczanie i przewód zapewniający źródło prądu.

Warto dodać, że każda z nich może mieć własny zbiornik bądź być przymocowane do opakowania wykorzystywanego smaru. W zależności od wybranego modelu może ona mieć jeden bądź dwa punkty smarne.

Do czego wykorzystuje się smarownicę?

Smarownica pneumatyczna służy do wygodnego smarowania wszelkich urządzeń wyposażonych w system kalamitek. Są to tzw. smarowniczki odpowiadające za skuteczne przedostawanie się smaru do urządzeń pneumatycznych w odpowiednie miejsce maszyny. Co więcej, wyposażone są one w różne końcówki, dzięki czemu można przy ich wykorzystaniu zasilać różnego rodzaju elementy w olej, ograniczając jednocześnie powstanie zanieczyszczeń. Wspomniane elementy to także sposób na znaczne usprawnienie przeprowadzanych prac. Są niezbędne do smarowania wałów, łożysk, łańcuchów, sworzni czy przegubów i wielu innych. Najczęściej wykorzystuje się je w serwisach maszyn i warsztatach samochodowych, ale też można je spotkać w branży rolniczej czy przemyśle. Produkt ten sprawdza się w sytuacjach, gdy czynność naoliwiania musi być przeprowadzana często i jest niezbędna do utrzymania ciągłości pracy. Majsterkowiczom w domowych warunkach wystarczy ich ręczna wersja, która jest lekka i z małym zbiornikiem.