Taśmy tkane Przedsiębiorca
22 października 2021

Do czego służą taśmy tkane?

Taśmy wykonywane z włókien poliestrowych wykorzystuje się zarówno w celach dekoracyjnych, jak i do transportu towarów. To, jakie jest ich przeznaczenie, zależy od techniki ich produkcji. Jednymi z najpopularniejszych artykułów tego typu są taśmy tkane. Mają one wszechstronne zastosowanie, co wynika z ich wytrzymałości oraz z bardzo estetycznego wyglądu.

Taśma tkana – charakterystyka

Taśmy tkane powstają przeważnie z włókien tworzyw sztucznych. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się dobrze wszystkim znany poliester lub polipropylen.

Technologia ich wytwarzania zapewnia im wyjątkowe parametry. Dzięki temu, że są tkane, wyróżniają się nieprzeciętną wytrzymałością – największą spośród wszystkich taśm. Dlatego też można wykorzystywać je nie tylko w celach dekoracyjnych.

Taśmy tkane występują w wielu wariantach, jeżeli chodzi o szerokość – może ona wynosić nawet 10 cm. Oprócz tego są dostępne w rozmaitych kolorach. Mogą mieć jednolitą barwę lub składać się z różnokolorowych prążków.

Ich ogromną zaletą są także walory wizualne. Powierzchnia tych taśm jest ciekawie wykończona, gdyż dokładnie widać na niej splot poliestrowych włókien. Poza tym są one delikatnie błyszczące, co sprawia, że prezentują się wyjątkowo estetycznie.

Taśmy tkane to połączenie wytrzymałości i estetyki. Ponadto można znaleźć wśród nich artykuły o różnej szerokości, kolorystyce, a nawet ozdobione wzorem. Te ich atrybuty zadecydowały o tym, że mają one tak uniwersalne zastosowanie i są wykorzystywane do dekoracji, tworzenia praktycznych gadżetów, produkcji ubrań, zabezpieczeń sportowych oraz do stabilizowania towarów – mówi ekspert z firmy Tech-Band.

Gdzie wykorzystuje się taśmy tkane?

Ze względu na niezwykle eleganckie i ciekawe wykończenie takich taśm, często sięga po nie branża reklamowa. Stanowią one doskonały materiał do tworzenia gadżetów promocyjnych. To właśnie z nich powstają smycze na identyfikatory, zawieszki, a nawet opaski na ręce. Tkane taśmy są kolorowe, dobrze się prezentują i przyciągają wzrok. Ich zastosowanie w tej branży jest tak szerokie, gdyż mogą być wykonane także na indywidualne zamówienie. Taśma może mieć na przykład odcień pasujący do odzieży pracowników lub logo firmy.

Oprócz tego taśmy tkane sprawdzą się jako elementy dekoracyjne. Mogą stanowić ozdobny pasek przy torebce lub być wykorzystywane podczas szycia plecaków. Są także doskonałym materiałem do wykonywania detali oraz aplikacji przyszywanych do odzieży.

Należy wspomnieć, że taśmy tkane mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, można je znaleźć w samochodach (pasy bezpieczeństwa, mocowania poduszek powietrznych), meblach, przemyśle tworzyw sztucznych. Taśmy poliestrowe są również stosowane w sporcie, np. do szycia uprzęży wspinaczkowych, ochrony lin, czy ustawiania stanowisk lekkoatletycznych.

Niektórzy używają takich taśm również do zabezpieczania ładunków podczas transportu. Jednak w tym przypadku należy postawić na produkty o wyjątkowo gęstym, mocnym splocie.