Pracownik z zagęszczarką budowlaną Przedsiębiorca
15 maja 2020

Do jakich robót budowlanych konieczne jest użycie zagęszczarki dwukierunkowej?

Zagęszczarka jest nieodzownym sprzętem w prowadzeniu praktycznie wszystkich robót ziemnych, związanych z budową dróg i chodników, utwardzaniem podłoża pod wykonanie nawierzchni brukowanych i asfaltowych. Wśród bardzo licznych modeli zagęszczarek można przeprowadzić podział na zagęszczarki jednokierunkowe i dwukierunkowe, nazywane inaczej rewersyjnymi.  

Zagęszczarki to urządzenia stosunkowo proste w budowie: składają się z elementu roboczego, czyli metalowej płyty, która połączona jest z układem wibracyjnym złożonym z silnika i jednego lub dwóch wałków mimośrodowych. Wszystkie podzespoły zamontowane są na wspólnej ramie. Całości dopełniają amortyzatory oraz włącznik. Obsługa jest równie nieskomplikowana: po uruchomieniu urządzenia przesuwa się je po zagęszczanej powierzchni. To, ile wysiłku będzie kosztowało wykonanie pracy i jak dużo czasu poświęcimy, uzależnione jest od masy urządzenia, jego zdolności do samodzielnego przemieszczania się, a także możliwości zmiany kierunków ruchu lub jej braku. 

Co decyduje o skuteczności zagęszczarki? 

Nominalna (podawana przez producenta) wydajność pracy współczesnych zagęszczarek budowlanych wynosi zazwyczaj kilkaset metrów kwadratowych na godzinę. Skuteczność konkretnego modelu zagęszczarki zależy od kilku kluczowych parametrów: 

  • waga – czym cięższy sprzęt, tym większa siła i skuteczność ubijania podłoża, ale jednocześnie mniejsza swoboda manewrowania i zwiększone wymagania transportowe,  
  • powierzchnia płyty roboczej – tu działa zasada “im więcej, tym szybciej”, bo wielkość zagęszczonej powierzchni pod kostkę brukową czy asfalt zależy bezpośrednio od wielkości płyty roboczej, 
  • siła ubijania – im mocniejsze są uderzenia płyty roboczej o podłoże, tym głębiej sięga ich działanie, a tym samym szybciej postępuje ubijanie grubych warstw podłoża, 
  • głębokość ubijania – zależna jest bezpośrednio od siły ubijania: producent podaje zazwyczaj mierzoną w centymetrach głębokość zagęszczana przy jednym przejeździe, 
  • kierunek jazdy – zagęszczarka może się poruszać tylko do przodu lub do przodu i do tyłu, co znacznie ułatwia wykonanie prac i manewrowanie. 

Konsultant z wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent zwraca uwagę na wygodę stosowania zagęszczarek rewersyjnych: – Możliwość poruszania się w dwóch kierunkach pozwala znacznie obniżyć liczbę manewrów i czas pracy, bo nie trzeba robić nawrotów. Operator zagęszczarki rewersyjnej pcha lub ciągnie za sobą urządzenie. To rozwiązanie jest znacznie bardziej komfortowe i wymagające mniejszego wysiłku od manewrowania zagęszczarką jednokierunkową. Sprawdza się szczególnie dobrze przy dużych modelach o masie od kilkuset do nawet 1000 kg i więcej.   

W jakich warunkach konieczne jest użycie zagęszczarki rewersyjnej? 

Zagęszczarki rewersyjne można stosować z powodzeniem przy zagęszczaniu pisku, żwiru czy tłucznia pod dowolny rodzaj nawierzchni. Jednak do wykonania pewnych czynności są one po prostu konieczne. Nie obejdziemy się bez nich przy zagęszczaniu podłoża w wąskich wykopach oraz we wszystkich tych miejscach, w których występują wąskie, ślepo zakończone zaułki, w których brakuje miejsca na wykonanie nawrotu. Jest to szczególnie ważne przy pracy w pomieszczeniach oraz na powierzchniach wyznaczonych przez wysokie fundamenty czy krawężniki. W takich warunkach użycie zagęszczarek jednokierunkowych, pomimo ich relatywnie niskiej wagi, jest bardzo utrudnione i wymaga dużego wysiłku fizycznego.