Przedsiębiorca
30 maja 2018

Dobór odpowiednich rolet – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze rolet wewnętrznych i zewnętrznych bardzo ważne jest określenie ich przeznaczenia. W każdym pomieszczeniu można bowiem zastosować system wykonany z innego materiału, które podkreśli również swoją fakturą oraz kolorem charakter danego wnętrza. Istotne jest również to, aby kupować rolety od wyspecjalizowanych dystrybutorów systemów okienno-drzwiowych. To oni zapewniają produkty o najwyższej jakości technicznej oraz estetycznej.

Zwróć uwagę na parametry techniczne

Zarówno w przypadku rolet zewnętrznych, jak i wewnętrznych, a także żaluzji bacznie należy przeanalizować dane techniczne danego produktu. Najważniejszy jest parametr przepuszczalności światła, od którego zależy to, jaką roletę zastosujemy w danym pomieszczeniu. W sypialniach oraz pokojach dziecięcych zawsze stosuje się produkty o najwyższym poziomie zaciemnienia – w przypadku rolet tkaninowych, unikaj jasnych i jaskrawych kolorów. W salonie, sypialni, kuchni, czy gabinecie możesz zastosować systemy o znacznie wyższym poziomie przepuszczalność. W tych pomieszczeniach lepiej bowiem zainwestować w rolety wewnętrzne lub żaluzje, które będą pełniły istotną funkcję dekoracyjną. Polecane są szczególnie pasujące do każdego stylu wnętrzarskiego żaluzje drewniane, które występują dzisiaj w różnych kolorach (od szarości, przez naturalny brąz, po pastelowe barwy).

Właściciele mieszkań i domów, którzy stawiają na minimalizm, prostotę, nowoczesną zautomatyzowaną technologię, a także systemy okienne, które nie zasłaniają szyb. Szczególnie w przypadku okien o dużych rozmiarach, lub przeszkleń elewacyjnych – wybierają najczęściej rolety aluminiowe zewnętrzne. Są one swoistym zabezpieczeniem przed słońcem, wiatrem, deszczem i innymi zjawiskami atmosferycznymi, zapewniając przy tym bardzo wysoki standard estetyczny – najczęściej stosowane są we wszystkich oknach danego budynku. Tego typu wyroby można zakupić od dystrybutora okien i drzwi firmy Geo-Mont, która w swojej ofercie przewiduje również wertikale biurowe, plisy, czy moskitiery.

Montaż ma olbrzymie znaczenie

W przypadku wyboru rolet aluminiowych zewnętrznych można wybrać jedną z czterech najbardziej popularnych metod montażowych. Systemy te wykonywane są w modelu natynkowym, podtynkowym, naokiennym, a także obudowanym. Składają się one najczęściej ze specjalnych skrzynek, w których zwijana jest roleta, z prowadnic, pancerza rolet (aluminiowy lub PCV), a także odpowiedniego napędu – może on być zautomatyzowany lub ręczny.

Modne rolety wewnętrzne, a także różnego rodzaju żaluzje wyróżniają się również ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Mogą one być montowane do ramy okiennej, wnęki okiennej, sufitu lub też ściany. Zależy to od geometrii pomieszczenia oraz gustu estetycznego. Warto również pamiętać o wyborze odpowiedniego systemy napędowego. W przypadku rolet wewnętrznych ręcznych najpopularniejsze są sznurki z koralikami – dzisiaj również ozdobnymi. Przy żaluzjach zaś najczęściej wybiera się model sprężynowy.