Przedsiębiorca
4 lutego 2019

Dobra logistyka gwarancją sukcesu przedsiębiorstwa

Logistyka jest metodą zarządzania dostawami zarówno wewnątrz firmy, jak również między poszczególnymi przedsiębiorstwami. Główne cechy, jakie charakteryzują dobrą logistykę to usprawnianie przepływu produktów oraz systematyczne obniżanie kosztów. Ten obszar obejmuje wiele innych poziomów przedsiębiorstwa, dlatego usprawnienie logistyki zależne jest o dobrego zarządzania innymi sektorami.

Funkcjonalny magazyn

Dobra organizacja pracy wpływa na efektywność całego przedsiębiorstwa. Pierwszym jej etapem jest zadbanie o infrastrukturę magazynu, która będzie dopasowana do potrzeb firmy. Dobór odpowiednich regałów powinien pokrywać się z wyznaczeniem wygodnych dróg transportowych. Wózki widłowe nie mogą pokonywać zbyt długich dystansów lub jeździć bezproduktywnie. Trasy natomiast muszą umożliwić bezproblemowy przepływ materiałów. Magazyn powinien także posiadać strefy administracyjne, pola odkładcze czy miejsca do segregowania i składowania odpadów. Wymagane są także wytyczone drogi przeciwpożarowe. Część problemów może nie dotyczyć przedsiębiorców, którzy zdecydują się na magazyny do wynajęcia. Posiadają one gotowe rozwiązania dla niektórych problemów logistycznych.

Odpowiednie zaplecze logistyczne

Sprawnie funkcjonujące zaplecze logistyczne musi spełniać kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim każdy proces logistyczny powinien być dokładnie zaplanowany, natomiast pracownicy muszą być wdrażani w te działania. Środki transportu należy dobierać do specjalizacji firmy. Przy możliwie niskich kosztach transport oraz dystrybucja powinny być jak najlepiej zautomatyzowane. Należy także dbać o współpracę z dostawcami poprzez starannie przygotowane umowy, które uwzględniać będą potrzeby obu stron. Podstawą jest także znajomość określonej grupy klientów, do których dany towar ma trafić i dbanie o to, aby zaspokajał ich potrzeby. 

Informatyzacja procesów logistycznych

Obecnie logistykę magazynową usprawnia się za pomocą systemów informatycznych, które ułatwiają zarządzanie i kontrolę przestrzeni magazynowych. W takich przypadkach produkty są poddawane identyfikacji, dzięki czemu każda zmiana miejsca jest rejestrowana. Komputerowe programy, które docelowo mają wpłynąć na zmniejszenie kosztów, stosuje się także do usprawnienia innych działań. Jak tłumaczy ekspert z firmy logistycznej DMT:

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na komputerowe zarządzanie transportem. Optymalizuje to proces zarządzania, dzięki czemu poniesione koszty są redukowane.