Opakowanie kartonowe z przegródkami Przedsiębiorca
18 czerwca 2020

Dodatkowe wyposażenie do opakowań z tektury – przegląd rozwiązań

Tektura to obecnie jeden z najbardziej rozpowszechnionych materiałów do produkcji opakowań. Z wytwarzanymi z niego pudłami i pudełkami możemy zetknąć się praktycznie wszędzie. Wykorzystuje się je w transporcie i przechowywaniu wszelkiego rodzaju produktów – od żywności, przez kosmetyki, kończąc na sprzęcie elektronicznym. Wiele z przesyłek pocztowych i kurierskich odbywa swoją podróż od nadawcy do adresata właśnie z pudełkach tekturowych.

Dodatkowe wyposażenie opakowań z tektury

Tekturowe opakowania wszelkiej wielkości i rodzaju są przydatne, ale ich przydatność sama w sobie jest dość ograniczona – najlepiej spiszą się z w transporcie produktów dość trwałych, odpornych na przypadkowe uszkodzenia, które mogą powstać na przykład w wyniku wibracji powstających podczas transportu. Nie wszystkie towary jednak są tak odporne. Nie oznacza to, że nie możemy ich przewozić w opakowaniach z tektury. Jest to jak najbardziej możliwe, pod warunkiem dobrania odpowiedniego rodzaju wypełnienia, które wzmocni opakowanie i pozwoli nam zorganizować przestrzeń w jego wnętrzu.

– Jednym z głównych rodzajów takich wypełnień są tak zwane kratownice – mówi przedstawiciel firmy Cross-Pack Ich zadaniem jest podzielenie wnętrza pudełka na mniejsze komory w taki sposób, by możliwe było umieszczenie w nim wielu produktów, które nie będą się wzajemnie dotykały.  Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku artykułów bardzo podatnych na uszkodzenia nawet w efekcie pocierania się o siebie, np. szkła czy porcelany.

Wkładki i przekładki

Podobnie jak kratownice różnego rodzaju wkładki mają za zadanie organizowanie przestrzeni wewnątrz tekturowego pudełka. Mogą one mieć kształt na przykład tektury z wyciętymi otworami, w których umieszcza się pojedyncze produkty. Przekładek z kolei używa się do nadawania określonego kształtu tkaninom.

Narożniki i kątowniki

Zgodnie ze swą nazwą, elementy te umieszcza się w rogach pudełek. Ich zadanie polega na zabezpieczaniu produktu wewnątrz pudełka przez bezpośrednim kontaktem ze ściankami pudełka, a także ograniczanie jego przesuwania się w transporcie. Bardzo często używane są w pudełkach zawierającym różnego rodzaju sprzęty elektroniczne.

Niezależnie od tego, czy tekturowe pudełko zawiera lub nie zawiera dodatkowych elementów chroniących zawartość, należy się z tego typu opakowaniami obchodzić bardzo ostrożnie, gdyż nie zapewniają one stuprocentowej ochrony dla zawartości. Szczególnie dotyczy do sytuacji, w których ładunkiem są materiały z kategorii bardzo podatnych na uszkodzenia.