Przedsiębiorca
9 maja 2019

Dofinansowanie na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej

Rozpoczęcie działalności gospodarczej, podobnie jak dalszy rozwój firmy, wymaga dużych wkładów finansowych. Nie jeden początkujący przedsiębiorca głowi się nad tym, gdzie i w jaki sposób może uzyskać dofinansowanie na ten cel. Jedną z opcji jest dotacja unijna. Otrzymanie środków z funduszy unijnych nie należy jednak do łatwych zadań. Jak zatem skutecznie je zdobyć?

Jak skutecznie uzyskać dotację unijną?

O dofinansowanie ze środków unijnych mogą ubiegać się zarówno właściciele dużych firm, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Od momentu przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej przekonało się o tym już wielu polskich przedsiębiorców.

O ile szanse na otrzymanie dotacji unijnej dla firm są duże, o tyle procedura, związana z ubieganiem się o nie do najłatwiejszych nie należy. Ponadto późniejsza realizacja założeń, zawartych w umowie dotacyjnej, bywa bardzo trudna i wymaga wiele czasu.

Dlatego też już na początku tej drogi warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy na co dzień zajmują się doradztwem oraz obsługą dotacji unijnych. Wiedza, doświadczenie i wsparcie specjalistów podczas każdego etapu procesu aplikacyjnego, zapewnia bowiem jego właściwy oraz bezproblemowy przebieg.

Jak wybrać dobrego doradcę? Na co należy zwrócić uwagę w trakcie jego poszukiwań?

Kompleksowa obsługa i wsparcie na każdym etapie działań

Decydując się na pomoc fachowców, przede wszystkim musimy sprawdzić wiarygodność danej firmy. W kolejnym kroku zaś warto dokładnie zapoznać się z jej ofertą. Co powinno się w niej znaleźć?

O podpowiedź poprosiliśmy eksperta, naszego rozmówcę z firmy Marshal Lion w Warszawie, która od lat doradza polskim przedsiębiorcom we wszystkich kwestiach, dotyczących dotacji unijnych:

Istotą oferty firmy, która doradza i obsługuje dofinansowania ze środków unijnych, zdecydowanie powinna być kompleksowa obsługa całego procesu aplikacyjnego – począwszy od sformułowania zakresu projektu, poprzez znalezienie odpowiedniego programu oraz przygotowanie kompletnej dokumentacji, dotyczącej dotacji na rozpoczęcie działalności, na jej złożeniu w odpowiednich jednostkach skończywszy.

A zatem firma, która może zapewnić nam otrzymanie dotacji na rozwój działalności gospodarczej, w zakresie swoich działań musi oferować monitoring dostępnych funduszy unijnych i odnalezienie programu, który będzie w stanie zrealizować nasze potrzeby. Profesjonalna firma doradcza powinna również właściwie ocenić nasze szanse na uzyskanie dotacji na otwarcie firmy oraz zasugerować optymalne rozwiązanie.

A co dalej? Otóż w kolejnym etapie procesu dobra firma doradcza analizuje możliwości wykorzystania funduszy na różne potrzeby naszego przyszłego przedsiębiorstwa oraz przygotowuje odpowiednie dokumenty aplikacyjne. A kiedy otrzymamy upragnioną dotację, doświadczeni i profesjonalni doradcy nadal służą nam radą i pomocą przy rozliczaniu projektu oraz dbają o jego poprawne zakończenie.