dokumenty w spedycji Przedsiębiorca
6 kwietnia 2018

Dokumentacja w spedycji międzynarodowej

Przewożenie towaru poza granice kraju wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych formalności. Dotyczą one głównie dokumentacji. Każdy towar, który wywozimy poza granice naszego kraju lub do niego wwozimy, musi mieć bowiem szczegółową dokumentację transportową. Pozwala to na bezpieczne transportowanie towarów w zgodzie z prawem. Jakie dokumenty są niezbędne w spedycji międzynarodowej?

Niezbędne dokumenty w spedycji międzynarodowej

W zależności do gałęzi transportu, jaką obsługujemy, wymagane są różne rodzaje dokumentacji. Warto więc poznać te, które są niezbędne do transportu konkretnych towarów. Są jednak takie dokumenty, które są niezbędne w każdej sytuacji. Jakie to dokumenty?

Pierwszym z nich jest tzw. zlecenie spedycyjne, które wystawia eksporter lub importer przewożonego przez nas towaru. Zlecenie spedycyjne musi zostać przyjęte przez przewoźnika i podróżować wspólnie z transportowanym towarem, którego dotyczy. Przed wystawieniem samego zlecenia spedycyjnego, powinniśmy posiadać jeszcze dwa inne dokumenty. Są to zapytanie ofertowe i kwotowanie spedycyjne. Po ustaleniu środka transportu, którym będzie podróżował dany towar, wykonuje się z kolei instrukcję wysyłkową, międzynarodowy list przewozowy oraz wzór specyfikacji towarowej.

W następnej kolejności pojawia się natomiast dokumentacja niezbędna w odprawie celnej towaru. Ostatnim dokumentem, który musi posiadać spedytor, jest rozliczenie procesu transportowo-spedycyjnego. Jak widać, nie jest to taka znowu prosta sprawa – dlatego też warto wypełnienie i prowadzenie tego typu dokumentacji powierzyć doświadczonym firmom spedycyjnym, takim jak na przykład Maximus Spedycja.

Dodatkowe dokumenty wymagane w zależności od rodzaju transportu

Oprócz dokumentacji wskazanej powyżej, w zależności od rodzaju transportu, jakim będzie przewożony towar, potrzebne są także inne ważne dokumenty. W przypadku transportu morskiego pojawia się bowiem konieczność wystawienia noty bukingowej lub umowy czarterowej. Dokumenty te potwierdzają bowiem przyjęcie konkretnego ładunku na statek oraz wysokość stawki frachtowej. Jeśli towar będzie natomiast transportowany drogą lądową, wystawiany jest karnet TIR. Pozwala on na transport towarów bez konieczności poddawania się kontroli celnej w innych krajach. Transport lotniczy wymaga z kolei międzynarodowego lotniczego listu przewozowego AWB. Dokument ten należy sporządzić w 9 egzemplarzach. Jeśli natomiast nadajemy drobne przesyłki drogą lotniczą w dużej liczbie, to konieczne jest wyposażenie ich w list lotniczy HAWB, który musi zawierać ich kompletny wykaz.