dom opieki Przedsiębiorca
6 września 2017

Domy opieki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Domy opieki przeznaczone są dla osób w podeszłym wieku lub takich, które nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie w życiu codziennym. To miejsca doskonale przystosowane do potrzeb mieszkańców. Dla seniora i jego rodziny decyzja o przeprowadzce czasem może być bardzo trudna. Podpowiadamy, jak można wybrać odpowiedni dom opieki, który spełni nasze oczekiwania.

Dom opieki – kiedy i dla kogo?

Do domów opieki trafiają osoby starsze, które nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie na co dzień. Przyczyną tego stanu mogą być choroby demencyjne czy brak wystarczającej sprawności ruchowej. Opiekunka z zewnątrz, przychodząca do rodzinnego domu, by pomagać w opiece nad taką osobą, jest zwykle pierwszym wyborem, jednak w pewnym momencie ilość obowiązków, stopień skomplikowania problemu, może przerosnąć zarówno opiekunkę, jak i bliskich. Wybór domu opieki nie jest łatwy, jednak kiedy wybierzemy ten odpowiedni, nie będziemy przynajmniej martwić się o zaniedbanie bliskiego.

Dom opieki nie powinien być wybierany pochopnie. Przede wszystkim powinno być to miejsce zaakceptowane przez seniora. Jeśli jest taka możliwość, pojedźmy obejrzeć placówkę, którą jesteśmy zainteresowani i, o ile jest taka opcja, przekonajmy seniora, by zamieszkał w ośrodku choć na jeden tydzień.

Warunki jak w domu?

Dokładnie przeczytajmy umowę z domem nim zdecydujemy się ją podpisać. Konieczne jest sprawdzenie, czy nie trzeba wnosić dodatkowych opłat i co się stanie w przypadku pogorszenia stanu zdrowia. Należy omówić koszty przewozów na badania, wizyt u specjalisty i wiele innych. Warto sprawdzić opinie na temat domu opieki ze sprawdzonych źródeł. Jednym z polecanych miejsc całodobowej opieki jest Dom Opieki U Wronów Barbara Wrona, gdzie zadbają o każdego seniora.

Dobrze jest zapytać o liczbę seniorów przypadających na jednego opiekuna oraz ewentualnie o plan dnia i szczegóły dotyczące np. rehabilitacji, o ile nam na tym zależy. Zapytajmy seniora, czy mu takie warunki pasują.

Komfort seniora jest najważniejszy, dlatego dokładnie zobaczmy, jak wygląda placówka, jak prezentują się pokoje, jak jest ich wielkość oraz czy łatwo po pokoju przemieszczać się osobie na wózku lub z chodzikiem. Teren powinien być ogrodzony i przystosowany do spacerów. Warunki powinny być jak najbardziej zbliżone do tych, które panowały w domu. Istotne są także miejsca i wyposażenie, które będzie służyło do zaspokojenia podstawowych potrzeb, takich jak kąpanie czy jedzenie.

Po przeprowadzce należy sprawić, aby senior choć trochę czuł się jak u siebie. Jak to zrobić? Wystarczy wstawić choćby drobną dekorację z domu.

Na co warto zwrócić uwagę?

O przeniesienie seniora do domu opieki zapytaliśmy Bartosza Wronę, doświadczonego specjalistę w tej dziedzinie.

Osobiście planując przeniesienie rodzica do domu opieki zwróciłbym uwagę na:

  1. W jaki sposób rozwiązany jest kontakt z lekarzem prowadzącym (premię u mnie ma każdy ośrodek który ma bezpośredni dostęp do lekarza – lekarz jest właścicielem/współwłaścicielem – nie gwarantuje to ale zwiększa szanse, na to że standard usług w ośrodku jest na przyzwoitym poziomie – lekarz ma obowiązek zgłaszania nieprawidłowości). Poza tym lekarz pracujący, będący na miejscu lepiej zna mieszkańców, jego decyzje dotyczące leczenia są zwykle lepsze od lekarzy dyżurnych (z doskoku)
  2. Zachowane standardy dotyczące przestrzeni przeznaczonej dla mieszkańca (brak barier architektonicznych, brak zbędnego wyposażenia (blokującego np. korytarze lub pokoje dzienne), nowoczesny budynek, dobrze oświetlony najlepiej klimatyzowany i z dodatkowymi opcjami np. tj. moskitiery w oknach)
  3. Wystarczająca ilość opiekunów (uważam, że system brytyjski jest tutaj wyznacznikiem pożądanym i powinien być standardem także w Polsce – 1 opiekun na 5 seniorów, oczywiście im więcej opiekunów tym lepiej – miejmy tylko na uwadze że w większości domów opieki raczej nie ma opieki indywidualnej 1 – 1 )
  4.  Chciałbym także by mój bliski miał dostęp do najnowszych technologii zarówno w bezpośrednim znaczeniu (media) ale też jeśli chodzi o sprzęt rehabilitacyjno pielęgnacyjny – dopytałbym o możliwość załatwienia wózka/chodzika itp.
  5. Zapytałbym o leczenie odleżyn i opiekę pielęgniarską jak to wygląda (łatwo zweryfikować ośrodek na tym pytaniu – wiele domów z listy skreśliłbym po rozmowie z właścicielem, który próbuje „wciskać kit”)
  6. Na koniec jeszcze zapytałbym o miejsce dla mojego rodzica i przedstawiłbym go np. jako osobę otyłą –nie raz słyszałem o odrzuceniu zainteresowanego miejscem seniora  bo był za gruby albo zbyt chory albo …

Jeśli szukam domu opieki to po to by mój rodzic mógł zamieszkać tam na stałe i do końca na nie by był „wyrzucany” z powodu nadliczbowych kilogramów, ograniczonej mobilności czy jakiegoś innego problemu wieku senioralnego – mówi nasz ekspert, Bartosz Wrona.