Doradztwo podatkowe dla firm Przedsiębiorca
17 kwietnia 2019

Doradztwo podatkowe dla firm – dlaczego warto z niego skorzystać?

Coraz większa liczba osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niestety wiąże się to z koniecznością znajomości wielu przepisów prawnych. Dlatego coraz więcej firm korzysta z usług specjalistycznych  doradców podatkowych, którzy doskonale znają się na rozliczeniach oraz wszelkich kwestiach księgowych. Dlaczego warto postawić na tego typu rozwiązanie?

Jakie są zalety korzystania z profesjonalnego doradztwa podatkowego?

Prowadzenie rozliczeń czy własnej księgowości w przypadku prostych spółek jedno-
i dwuosobowych nie jest skomplikowane. Większe przedsiębiorstwa to jednak zdecydowanie większa odpowiedzialność i konieczność znajomości przepisów prawnych oraz rachunkowych. Nie zawsze właściciele firm mają wystarczająco dużo czasu, aby zajmować się tymi kwestiami. Zdarza się także, że ich wiedza i umiejętności w tym zakresie nie są wystarczające. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tych działań zewnętrznym specjalistom. Jest to wsparcie na wielu różnych płaszczyznach, ponieważ zazwyczaj firmy zajmujące się doradztwem podatkowym czy księgowością oferują swoim klientom wiele usług, z których mogą skorzystać w ramach pakietu – w atrakcyjnych cenach.

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Jak podkreśla specjalista z firmy Grażyna Jabłońska Doradca podatkowy: Oprócz wszelkich kwestii związanych z prowadzeniem dokumentacji księgowych profesjonalny i doświadczony doradca podatkowy może zajmować się reprezentowaniem przedsiębiorcy przed różnymi organami. Konieczne są tylko odpowiednie upoważnienia, których wyrobienie nie jest skomplikowanym procesem – dodaje.

Praca doradcy podatkowego tak naprawdę łączy w sobie kilka kompetencji, którymi powinien wykazywać się dobry specjalista. Przede wszystkim są to zadania z zakresu księgowości oraz rozliczeń. Ponadto taka osoba powinna być dobrze zorientowana
w aktualnych przepisach prawnych, które co jakiś czas ulegają zmianom. W związku z tym musi uzupełniać swoją wiedzę oraz inwestować w odpowiednie szkolenia. Wreszcie doradca podatkowy poszukuje najlepszych rozwiązań biznesowych, które przedstawia swoim klientom. Powinien dysponować odpowiednią wiedzą nie tylko na temat swojej pracy, ale także branży, w której działa klient.

Czy należy mieć obawy przed wynajęciem zewnętrznej firmy?

Wielu przedsiębiorców obawia się zatrudnienia zewnętrznego doradcy podatkowego,
w związku z koniecznością przekazania mu ważnych danych o firmie. Należy zauważyć, że każdy doradca podatkowy zobowiązany jest do zachowania tajemnicy zawodowej.
W przypadku wyjątkowo istotnych danych, które są mu udostępniane, podczas podpisywania umowy dotyczącej współpracy można zdecydować się na zawarcie w niej dodatkowego punktu mówiącego o konieczności zaufania poufności. Dzięki temu przedsiębiorca ma pewność, że żadne informacje dotyczące funkcjonowania firmy nie będą przekazywane osobom trzecim.

Podczas wyboru odpowiedniego specjalisty warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie. Osoba pracująca w swoim zawodzie od lat będzie przygotowana na większą liczbę stresujących sytuacji, które niczym jej nie zaskoczą. To również bardzo ważne w tym zawodzie.