druk Przedsiębiorca
7 marca 2018

Druk cyfrowy – czym jest i kiedy się opłaca?

Rozwój technologiczny doprowadził do zwiększenia możliwości nanoszenia obrazu na podłoże drukowe. Firmy zajmujące się tego typu usługami w swojej ofercie najczęściej posiadają możliwość wykonania druku cyfrowego. Naniesienie go za pomocą lasera jest opłacalne w poszczególnych przypadkach. W jakich dokładnie i czym charakteryzuje się ten rodzaj druku?

Szybkość przede wszystkim

Wielu klientów wymaga od drukarni natychmiastowej wręcz realizacji zleconych zadań związanych z wydrukiem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu właśnie druku cyfrowego. Spora oszczędność czasu zauważalna jest już w początkowym etapie prac, czyli podczas fazy przygotowawczej. W jej trakcie może odbywać się realizacja innych wydruków, co znacznie usprawnia cały proces. Nie wykonuje się także tzw. druków próbnych, a pierwszą odbitkę traktuje się jako nakładową. Drukarnia Argi jest miejscem, gdzie profesjonalnie realizuje się zlecenia właśnie w technologii druku cyfrowego. Jego niewątpliwą zaletą jest wspomniana już oszczędność czasu. Szybkość wydruku wcale nie wiąże się jednak z obniżoną jakością finalnego produktu – wręcz przeciwnie, jest ona o wiele wyższa niż w przypadku zastosowania konwencjonalnych domowych urządzeń do drukowania. Obróbka jest całkowicie cyfrowa, co z kolei pozwala chociażby na kompleksowe zarządzanie kolorem. Ten typ druku wykorzystywany jest szczególnie w wydrukach niskonakładowych – im większe zamówienie, tym bardziej opłacalny staje się tzw. offset. Warto wiedzieć, że druk cyfrowy daje też możliwość spersonalizowania każdej odbitki poprzez nadanie jej np. numeru seryjnego.

Szerokie zastosowanie

Druk cyfrowy jest więc wykorzystywany do realizacji głównie publikacji niskonakładowych. Używa się go podczas drukowania materiałów na różnego rodzaju konferencje – może się np. sprawdzić przy wykonywaniu broszur informacyjnych. Wysokiej jakości druk cyfrowy wykorzystuje się ponadto do tworzenia różnego rodzaju akcydensów. Są to wyroby poligraficzne o charakterze użytkowym lub okolicznościowym, takie jak np. znaczki pocztowe, afisze, cenniki, katalogi, bilety, mandaty, mapy czy nuty. Warto wiedzieć, że materiał, na którym wykonywany jest druk cyfrowy, może być modyfikowany w odpowiedni sposób. Procesy uszlachetniania obejmują m.in. bigowanie lub lakierowanie UV. Okazuje się zatem, że druk cyfrowy pozwala na szybką realizację pilnych zleceń, a jego zastosowanie przy niskonakładowych publikacjach jest o wiele bardziej opłacalne niż w przypadku wykorzystania offsetu.