druk przemysłowy Przedsiębiorca
31 października 2019

Druk przemysłowy jako metoda znakowania towarów i opakowań

Znakowanie towarów i opakowań dostarcza klientom ważnych informacji na temat produktów. Dzięki temu wybór odpowiedniego asortymentu dopasowanego do indywidualnych potrzeb konsumentów jest zdecydowanie łatwiejszy. Odpowiednia identyfikacja wizualna jest bardzo ważna, ponieważ buduje świadomość marki.
W niektórych branżach znakowanie towarów ma nawet ugruntowanie prawne – np. w przemyśle spożywczym, gdzie na produktach umieszczane są informacje o terminie do spożycia. Jak wygląda znakowanie opakowań?

Jakie maszyny wykorzystywane są podczas znakowania towarów?

Znakowanie produktów, a także ich opakowań odbywa się przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Specjalista z firmy REA Elektronik Sp. z o.o. zauważa: Tak zwany druk przemysłowy służący do oznaczania asortymentu dostępnego na rynku wykonywany jest przez specjalne drukarki przemysłowe. Zaawansowany technologicznie sprzęt umożliwia wykonanie różnego rodzaju nadruków – dopasowanych do specyfiki danej branży, czy wymagań klientów.

Co ważne, drukowania oznaczeń możliwe jest na wielu różnych powierzchniach, nie tylko na zwykłym papierze, ale przede wszystkim na kartonach, czy foliach. To bardzo ważne ze względu na fakt, że wiele przedsiębiorstw oferuje produkty w takich właśnie opakowaniach.

Rodzaje znakowania towarów wykorzystywane przez firmy

Obecnie można spotkać się z różnymi formami znakowania produktów, a także opakowań. Wśród najczęściej stosowanych wyróżnia się:

  • druk na opakowania jednostkowych,
  • oznakowanie opakowań zbiorczych lub produktów danej serii,
  • druk na foliach wykorzystywanych do pakowania produktów,
  • oznakowanie kartonów wykorzystywanych do transportu produktów.

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje oznakowania asortymentu są możliwe dzięki wykorzystywaniu specjalistycznych drukarek. To urządzenia bardzo funkcjonalne, szybkie, oszczędne i dające właścicielom firm wiele możliwości. Dzięki temu można odpowiednio dopasować je tak naprawdę do wymagań każdej branży.

Bezkontaktowe drukarki przemysłowe

Oznakowanie produktów w przemyśle odbywa się zazwyczaj z wykorzystaniem metody bez kontaktu z opakowaniem. To rozwiązanie może być stosowane niezależnie od rodzaju towaru, co jest bardzo ważne np. w branży spożywczej, czy farmaceutycznej. To właśnie za pomocą specjalistycznych drukarek możliwe jest umieszczanie na opakowaniach daty przydatności produktu, numeru partii, kodu kreskowego, czy też kodu 2D. Wszystkie nadruki powinny być przede wszystkim trwałe, dlatego tak ważna jest inwestycja w odpowiedni sprzęt.

Specjalne oznakowanie towarów i opakowań jest bardzo ważne. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania dodatkowych etykiet, których koszt jest wielokrotnie wyższy od atramentowego znakowania. W wielu przypadkach druk jest niewidoczny na pierwszy rzut oka, jednak w razie potrzeby klient w każdym momencie może sprawdzić ważną informację.