Przedsiębiorca
21 listopada 2018

Drzwi zewnętrzne otwierane smartfonem. Czy to możliwe?

Otwieranie drzwi smartfonem stanowiło do niedawna wyłącznie technologiczną ciekawostkę. Ostatnimi czasy dostrzegamy rosnące zainteresowanie takimi rozwiązaniami, także na polskim gruncie. Na popularność omawianych systemów zabezpieczenia wpływa ich funkcjonalność oraz bardzo wysoki poziom ochrony. Nie bez znaczenia jest też wygoda, przejawiająca się brakiem konieczności przeszukiwania kieszeni w celu znalezienia klucza.

Drzwi na smartfona, czyli o inteligentnych zamkach słów kilka

Otwieranie drzwi zewnętrznych przy pomocy smartfona jest możliwe dzięki zastosowaniu tak zwanego inteligentnego zamka. Coraz więcej producentów oferuje tego typu rozwiązania.

Dostępne w sprzedaży zamki to pełnoprawne urządzenia, różniące się zarówno pod względem funkcji, jak i samego sposobu instalacji. Większość z nich da się zamontować w dość prosty, nieinwazyjny sposób. Standardowy inteligentny zamek pasuje do większości fizycznych wkładek zamkowych, zaś jego zasilanie odbywa się poprzez zwyczajne baterie AA – objaśnia ekspert firmy ABA Wiktorczyk z Czarkowa, producenta drzwi i okien drewnianych.

Zasady działania drzwi otwieranych przy pomocy smartfona

Inteligentne zamki w drzwiach wejściowych, za sprawą dedykowanej aplikacji, współpracują ze wszystkimi platformami systemów operacyjnych w jakie wyposażone są współczesne smartfony. Nie ma zatem większego znaczenia, czy jesteśmy właścicielami iPhone’a, telefonu z Androidem czy Windowsem. A jak zamek komunikuje się ze smartfonem? Zazwyczaj do tego celu służy specjalny moduł Wi-Fi. Tańszą alternatywę stanowi Bluetooth, jednak w tym przypadku trzeba się liczyć z możliwością występowania opóźnień w przetwarzaniu komend.

Zalety otwierania drzwi zewnętrznych smartfonem

Instalacja nowoczesnego zamka inteligentnego stwarza szereg cennych udogodnień. Użycie smartfona wyklucza konieczność poszukiwania zwykłego klucza, po który często ciężko jest sięgnąć (np. gdy wracamy z torbami pełnymi zakupów). Zamek rozpoznaje smartfon na odległość, a dzięki odpowiedniej komunikacji elektronicznej samodzielnie się odblokowuje. Dedykowana aplikacja stwarza też szereg innych ciekawych funkcjonalności – np. dostęp do powiadomień kto i kiedy otwierał zamek. Dzięki opcji dodawania kont, można zapomnieć o dorabianiu kluczy, które przestają być zbędnym obciążeniem – dosłownie oraz w przenośni.