Przedsiębiorca
31 stycznia 2019

Dziecko u stomatologa – od profilaktyki po kompleksowe leczenie

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się przed pierwszym rokiem jego życia, tuż po rozpoczęciu procesu „ząbkowania”. Istotne jest to nie tylko z szerokiego punktu zdrowotnego, związanego z koniecznością monitorowania rozwoju jamy ustnej naszej pociechy, ale także ze względów psychologicznych. Pedagodzy nawołują bowiem do przyzwyczajania dzieci do środowiska lekarskiego, w tym dentystycznego tak, aby strach w przyszłości, nie wpłynął na brak wdrożenia w życiu szerokiej profilaktyki dentystycznej.

Regularne wizyty podstawą zdrowych zębów dziecka

Zęby mleczne są szczególnie podatne na rozwój próchnicy, a jej przebieg jest znacznie bardziej dynamiczny, niż u osób dorosłych. Sprzyja temu słabsza mineralizacja tkanki zębów, a także mniejsza odporność na działanie bakterii i kwasów. Już u dzieci 2-3 letnich obserwuje się tzw. próchnicę wczesną, która w swojej ostrej postać, w ciągu kilku miesięcy niszczy całkowicie uzębienie mleczne i prowadzi do konieczności przedwczesnych ekstrakcji. To między innymi dlatego ważne są stomatologiczne instruktaże higieny jamy ustnej dla dzieci, a także częste wizyty, nawet cztery razy w roku. W przypadku wykrycia ogniska próchnicy, powinno być ono zaś wyeliminowane, jak najszybciej. Nie tylko wpływa ona na stan uzębienia mlecznego, ale mogą mieć swoje skutki również przy wzroście zębów stałych.

Warto wiedzieć: w okresie wymiany uzębienia z mlecznego na stałe  trzeba wykazać czujność. Szczególnej troski wymagają bowiem pierwsze wyrzynające się zęby trzonowe, szybko atakowane przez próchnicę. Nowo wyrżnięte zęby stałe można zabezpieczać w prosty, ale skuteczny sposób, poprzez lakowanie bruzd i szczelin.

Leczenie ortodontyczne dla dziecka

Problemy ortodontyczne u dzieci, mogą być związane z nieprawidłowym ułożeniem szczęki, wadą zgryzu, stłoczeniem się zębów, czy ich skrzywieniami. Rodzice nigdy nie powinni lekceważyć nawet drobnych nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Bagatelizowanie problemu, może przynieść bowiem swoje niekorzystne skutki w przyszłości. Mowa np. o braku akceptacji siebie w związku z estetyką zębów, sprzyjaniu powstawania kamienia nazębnego, czy też rozwoju choroby zwanej paradontozą. Już w wieku nastoletnim może dojść do pierwszych objawów ścierania się szkliwa, czy też obniżaniu się linii dziąseł, co może przynieść znaczny dyskomfort, w postaci podrażnień, nadwrażliwości i bólu. Konsekwencji braku wdrożenia u dzieci leczenia ortodontycznego jest zatem wiele. Warto zatem szybko usuwać zagrożenia, które przy swoim niepełnym rozwoju, będą łatwe w skutecznym i tańszym wyeliminowaniu.

Uniknij stresu dziecka, wprowadź profilaktykę stomatologiczną

Leczenie dzieci czasami łączy się ze stresem zarówno dziecka, jak i rodziców. Właśnie dlatego warto udać się na wizytę u higienistki stomatologicznej lub dentysty, zanim jeszcze pojawi się taka konieczność. Ważne jest, aby dziecko nie kojarzyło dentysty z bólem. Warto zatem wybierać gabinety stomatologiczne, które oferują wizyty adaptacyjne dla dzieci najmłodszych, w czasie, których mogą się one oswoić z fotelem stomatologicznym, poznać personel, czy wyposażenie gabinetu. Takie spotkania wzbudzają zaufanie, a także przygotowują do następnych wizyt, o czym doskonale wiedzą specjaliści CM Luxmed. Podczas wizyt w tymże ośrodku, można wykonać ważne dla profilaktyki, a jednocześnie bezbolesne zabiegi, jakimi są fluoryzacja czy lakierowanie.  Warto wykonywać je regularnie, w ustalonych przez stomatologa terminach!

Dla komfortu dzieci, gabinety CM Luxmed wyposażone są w telewizję tak, aby pociechy podczas zabiegu były zajęte oglądaniem bajek. To pozwala wyeliminować stres, tak samo, jak nagrody niespodzianki wręczane najmłodszym pacjentom, za ich odwagę!

Zadbaj zatem o zdrowie swoich dzieci i odwiedź gabinet stomatologicznych CM Luxmed!