Działanie rekuperatora Przedsiębiorca
5 czerwca 2020

Ekonomiczne korzyści wynikające z rekuperacji

Nowoczesne i ekonomiczne rozwiązania dla domu mają w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie. Dotyczy to systemów ogrzewania oraz skutecznej wentylacji, dzięki której można cieszyć się świeżym powietrzem w mieszkaniu. Coraz bardziej popularna jest obecnie rekuperacja, czyli wentylacja połączona z odzyskiwaniem ciepła. Z jej montażem wiąże się nie tylko wyższy komfort codziennego życia, ale także duże oszczędności finansowe. Sprawdźmy, jakie są korzyści ekonomiczne wynikające z rekuperacji.

W jaki sposób działa rekuperacja?

Mimo tego, że budownictwo nieustannie się rozwija, często można spotkać domy, w których utraty ciepła są dość duże. Rekuperacja pozwala na odzyskiwanie ciepła w sposób całkowicie naturalny. Jej najważniejszym elementem jest rekuperator, czyli urządzenie wymuszające ruch w instalacji wentylacyjnej. W nim dochodzi do odzyskiwania ciepła dzięki wbudowanemu wymiennikowi.

Więcej o procesie rekuperacji mówią specjaliści z firmy ECO Solutions: Do rekuperatora trafia zanieczyszczone powietrze z pomieszczenia, które trzeba usunąć na zewnątrz. Rekuperator daje mieszkańcom czyste i ciepłe powietrze, dzięki czemu reguluje mikroklimat w domu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają trudności z oddychaniem, na przykład w przebiegu astmy oskrzelowej lub innych chorób układu oddechowego.

Oszczędności finansowe wynikające z rekuperacji

Rekuperatory odzyskują ciepło z budynku, które w normalnych warunkach mogłoby wydostawać się na zewnątrz. Z badań wynika, że nowoczesny system może ograniczyć straty ciepła nawet o 80%. Dzięki urządzeniu można skutecznie ogrzać dom zimą, a schłodzić latem. Rekuperacja pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń, zmniejsza rachunki za opał lub energię elektryczną. Montaż urządzenia eliminuje także konieczność posiadania kosztownych systemów klimatyzacji na gorące dni.

Rekuperatory sprawiają, że w domu nie trzeba montować kosztownych kominów wentylacyjnych. Również okna i drzwi, jako jedne z ważniejszych izolatorów, nie muszą być wymieniane. Oszczędności finansowe są szczególnie widoczne, jeśli zmieni się piec i grzejniki na mniejsze, jednak tak samo wydajne.

Inne zalety rekuperacji              

Warto wspomnieć, że rekuperacja jest niezwykle korzystna dla środowiska naturalnego. Pozyskiwanie ciepła w sposób tradycyjny, z wykorzystaniem pieca lub kominka, generuje ogromne ilości spalin i zanieczyszczeń, które znacząco przyczyniają się do rozwoju globalnego ocieplenia. System rekuperacji zwiększa komfort życia w domu poprzez eliminację przeciągów i brak konieczności wietrzenia mieszkania. W mieszkaniu z rekuperatorem nie trzeba martwić się również o owady oraz parujące okna.