Drewno w produkcji mebli Przedsiębiorca
17 stycznia 2021

Ekonomiczne sposoby zagospodarowania drewna produkcyjnego

Drewno jest powszechnie wykorzystywane w produkcji przedmiotów o różnym zastosowaniu, od mebli, przez dekoracje, aż po podłogi czy stolarkę okienną. W wyniku tworzenia takich elementów powstają liczne odpady, które warto użyć ponownie. Co można zrobić z pozostałościami drewna produkcyjnego w taki sposób, by jego wykorzystanie było ekonomiczne?

Rodzaje drewna produkcyjnego

Wykorzystanie drewna produkcyjnego zależy w dużej mierze od jego rodzaju. Wyróżnia się typ przemysłowy oraz poużytkowy. Pierwszy z nich powstaje w wyniku tworzenia określonych produktów, a drugi ma związek z użytkowaniem gotowego wyrobu. Nie wszystkie odpady da się ponownie wykorzystać. Istnieją odpady z zanieczyszczeniami, które można oddzielić za pomocą nowoczesnych metod, jednak w wyniku produkcji powstają także wysokotoksyczne kawałki drewna niepozwalające na bezpieczne przetworzenie.

Zastosowanie drewna produkcyjnego

Obecnie istnieją technologie, dzięki którym można ponownie wykorzystać odpady drewniane. Najpopularniejszą metodą na ekonomiczne zużycie takich produktów jest tworzenie nośników energii, najczęściej pelletu. Drewno produkcyjne może być wykorzystane również w rolnictwie i ogrodnictwie, co da się zaobserwować, na przykład, w przypadku kory.

Odpady drewniane stają się także ważnym składnikiem płyt aglomerowanych stosowanych w budownictwie i meblarstwie. Najczęściej do tworzenia takich materiałów wykorzystuje się większe kawałki odpadów. Wióry i trociny są używane głównie w celach energetycznych.

W przypadku drewna poużytkowego sprawa jest znacznie trudniejsza. Niektóre elementy mogą być pokryte lub nasiąknięte substancjami chemicznymi, które uniemożliwiają ponowne wykorzystanie czy spalenie. Czasami istnieje jednak opcja oddzielenia drewna od szkodliwych składników.

Sposób ponownego wykorzystania drewna produkcyjnego zależy od jego stanu. Czasami istnieje opcja przerobienia zużytego produktu nieco mniejszy egzemplarz, co ma miejsce, na przykład, w przypadku ram i stojaków. Często zamienia się je jednak w niewielkie fragmenty i wykorzystuje w taki sam sposób jak drewno przemysłowe – tłumaczy specjalista z firmy Bodek zajmującej się ponownym wykorzystywaniem odpadów drewnianych.

Ciekawym sposobem wykorzystania drewna produkcyjnego, szczególnie palet i opakowań, jest współczesne meblarstwo. W wielu miejscach znaleźć można meble ogrodowe czy nawet wyposażenie wewnętrze stworzone z wykorzystaniem właśnie takich elementów. Podobne konstrukcje sprawdzają się idealnie we wnętrzach w stylu ekologicznym, gdzie stawia się na tworzywa z recyklingu.