Przedsiębiorca
21 czerwca 2018

Eksploatacja opon samochodowych – na co zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych elementów każdego pojazdu mechanicznego jest ogumienie. Opony zastosowane w aucie muszą zapewniać odpowiednią przyczepność, dzięki czemu samochód będzie wykonywał wszelkie manewry precyzyjnie. Warto regularnie kontrolować stan opon – ich wymiana jest konieczna nie tylko w przypadku zniszczenia. Na co konkretnie zwrócić uwagę?

Istotne oznaczenia

Eksploatacja opon samochodowych powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Ten niezwykle istotny element auta jest w dużej mierze odpowiedzialny za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, dlatego należy sprawdzać stan ogumienia oraz zadbać o dopasowanie właściwych opon do konkretnego pojazdu i felgi. Ważne jest dostosowanie się do podanych przez producenta oznaczeń: indeksów prędkości, nośności, etykiet energetycznych, ale też rozmiaru i najważniejszych informacji produkcyjnych. Warsztat Samochodowy Slav Auto świadczy m.in. usługi wulkanizacyjne – wykwalifikowani mechanicy pomogą przy zakupie ogumienia przeznaczonego do konkretnego pojazdu oraz założą je na felgi, przy okazji sprawdzając dogłębnie ich stan. Jednym z najważniejszych parametrów, o którym należy pamiętać, jest ciśnienie w oponach. Jego niedostateczna wartość wiąże się z niewłaściwą eksploatacją ogumienia i konsekwencjami w postaci m.in. znacznego skrócenia trwałości. Zbyt niskie ciśnienie ogranicza też przyczepność, mając tym samym realny wpływ na bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu. Co jeszcze wpływa na zniszczenia opon?

Niewłaściwe użytkowanie

Jazda samochodem osobowym to przede wszystkim spora wygoda – możliwość szybkiego przemieszczenia się z jednego miejsca do drugiego doceniane jest przez miliony kierowców na całym świecie. Każdy z nich powinien jednak pamiętać o właściwej eksploatacji ogumienia. Oprócz regularnego uzupełniania ciśnienia w oponach warto sprawdzać też ich stan zewnętrzny. Jeżeli zauważalne są jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne, należy niezwłocznie udać się do warsztatu samochodowego oferującego usługi wulkanizacyjne. Zużyty bieżnik kwalifikuje ogumienie do wymiany – nie należy w tym wypadku kontynuować jazdy, gdyż wpływa to negatywnie na przyczepność samochodu i bezpieczeństwo jego użytkowników. Należy pamiętać, że wszelkie czynności dotyczące wymiany ogumienia powinny być wykonane przez specjalistów z dobrego warsztatu. Po montażu opon konieczne jest też wyważenie kół. W przypadku niektórych sytuacji losowych również warto udać się do specjalistycznego warsztatu – mocne uderzenie o przeszkodę może poważnie uszkodzić oponę, co jest w stanie zweryfikować wykwalifikowany mechanik.