Rusztowania systemowe Przedsiębiorca
29 lipca 2020

Elementy systemowych rusztowań na przykładzie Plettac PDM

Rusztowania systemowe cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, skoro konstrukcje te znajdują szerokie zastosowanie w branży budowlanej oraz poza nią. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość rozbudowy o poszczególne elementy systemu. Dzięki temu łatwo można dopasować  rusztowania do rodzaju prowadzonych prac. Na przykładzie rusztowań modułowych Plettac PDM sprawdźmy, jakie jeszcze zalety posiadają rusztowania systemowe?

Podstawowe cechy rusztowań Plettac PDM

Filozofia systemu Plettac PDM opiera się na założeniu, że rusztowanie powinno być uniwersalne w zastosowaniu, proste w montażu i bezpieczne w korzystaniu. Wszystkie te cechy znajdują odzwierciedlenie w elementach będących częścią systemu Plettac PDM. Uniwersalność tych rusztowań sprawia, że zakres ich stosowania obejmuje dużą grupę różnego rodzaju branż od przemysłu energetycznego i wydobywczego zaczynając, a na stoczniowym kończąc. Jednak konstrukcje te są najbardziej rozpowszechnione w budownictwie. To z nich wznosi się rusztowania fasadowe czy punktowe. Prostota montażu zapewnia nie tylko szybki montaż i demontaż bez użycia specjalistycznych narzędzi, ale dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym gwarantuje bezpieczeństwo korzystania. Specyfikę tych rozwiązań przybliża ekspert firmy Euro Rusztowania z Wrocławia oferującej sprzedaż i wynajem rusztowań różnego typu:

Cały system rusztowań Plettac PDM został opracowany w taki sposób, aby z jednej strony jak najbardziej uprościć montaż poszczególnych elementów, a z drugiej strony uzyskać wysokie bezpieczeństwo użytkowe. Do podstawowych elementów tego systemu należą:

  • stopy podporowe (z możliwością dopasowania do podłoża),
  • stojaki (od 0,5 m do 4 m – co 50 cm),
  • rygle (do 4 m: 70, 110, 150, 200, 250, 300, 400 cm),
  • stężenia pionowe dla każdego rozmiaru pól,
  • stężenie poziome,
  • podesty drewniane, stalowe (do 3 m),
  • podesty komunikacyjne aluminiowo-sklejkowe (o długości już od 1,5 m).

Poza elementami podstawowymi system Plettac PDM oferuje szereg rozwiązań konstrukcyjnych ułatwiających szybkość i komfort montażu oraz podnoszących bezpieczeństwo osób korzystających z rusztowań. Wśród nich warto wymienić choćby innowacyjny zamek klinowy służący do łączenia rygli i stężeń, który zapobiega samoistnemu lub przypadkowemu wypięciu połączonych elementów.

Gdzie systemowe rusztowania Plettac PDM sprawdzą się najlepiej?

Rusztowania systemowe sprawdzą się doskonale zwłaszcza w przypadku tych inwestycji budowlanych, gdzie w miarę postępów istnieje konieczność rozbudowy rusztowania o nowe moduły. Dotyczy to m.in. ocieplania budynków czy wykonywania elewacji. Różnorodność wymiarowa elementów wchodzących w skład systemu pozwala przy jego wykorzystaniu otoczyć rusztowaniem nawet budynki o bardzo nieregularnych kształtach. Natomiast zastosowanie stóp podporowych o wielokierunkowym zakresie regulacji umożliwia osadzenie rusztowania w każdym terenie. Komfortowe korzystanie z rusztowań Plettac jest możliwe dzięki dostępności ram o wielu wymiarach oraz podestów o kilku standardowych szerokościach, wykonanych z różnych materiałów począwszy od twardego drewna, a na lekkim, lecz wytrzymałym aluminium kończąc. Mnogość elementów, jakie oferuje system rusztowań Plettac PDM, sprawiają, że jest on coraz chętniej wybierany przez firmy specjalizujące się w różnego rodzaju pracach budowlano-remontowych.