Fasady aluminiowe Przedsiębiorca
7 czerwca 2021

Fasady aluminiowe – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Wraz z rozwojem nowoczesnego budownictwa architekci tworzą coraz odważniejsze projekty oparte na ciekawych wizjach i świeżych pomysłach. Przykładem tego typu budowli są fasady aluminiowe, nazywane również ścianami osłonowymi. To konstrukcje umożliwiające tworzenie efektownych szklanych elewacji budynków. Rozwiązanie to sprawia, że obiekt od strony zewnętrznej prezentuje się niezwykle stylowo. Gdzie fasady aluminiowe sprawdzą się najlepiej?

Czym są fasady aluminiowe?

Aluminiowe systemy fasadowe to nowoczesne osłony wykorzystywane podczas wykańczania elewacji w obiektach różnego typu. Ich budowa opiera się na aluminiowych profilach, na których osadzane są szklane szyby. Dzięki temu możliwe jest tworzenie nie tylko efektownych ścian, ale również dachów budynków.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, która w swojej ofercie posiada systemy do tworzenia fasad aluminiowych: Aluminium to materiał idealnie sprawdzający się w produkcji profili, ponieważ charakteryzuje się zarówno dużą lekkością, jak i wyjątkową wytrzymałością. Te właściwości pozwalają osadzać na nich tafle szkła o różnych wymiarach, wadze, a także dowolnej powierzchni całkowitej. Wszystko zależne jest wyłącznie od wizji i indywidualnych pomysłów inwestora. Fasady aluminiowe odznaczają się wysoką izolacyjnością termiczną i akustyczną, zapewniając odpowiedni komfort cieplny wewnątrz pomieszczeń. Szklane fasady na profilach aluminiowych dodają bryle budynku niezwykłej elegancji i klasy. Pełnią również funkcję reprezentacyjną, sprawiając, że obiekt wyróżnia się na tle okolicznych budowli.

W budynkach jakiego typu sprawdzą się fasady aluminiowe?

Fasady aluminiowe to konstrukcje bardzo chętnie wybierane przez inwestorów publicznych. To rozwiązanie znakomicie sprawdzające się przede wszystkim w nowoczesnych obiektach użyteczności publicznej, w tym biurowcach, urzędach, bankach, hotelach, halach sportowych i widowiskowych oraz galeriach handlowych. Elewacje wykańczane ścianami osłonowymi tego typu spotykane są zarówno w budynkach dopiero budowanych, jak i starszych, w których przeprowadzany jest generalny remont.

Wysoki koszt tego typu inwestycji potrafi skutecznie odstraszyć inwestorów prywatnych, którzy z tego powodu często rezygnują z tworzenia fasad aluminiowych w domach jednorodzinnych i innych budynkach mieszkalnych. Nie mniej jednak zdarzają się sytuacje, że szklane elewacje oparte na profilach aluminiowych spotkać można również w obiektach prywatnych. Coraz chętniej są one wykorzystywane podczas tworzenia zadaszenia całorocznych ogrodów zimowych.

Budynki wykończone przy użyciu fasad tego typu są odpowiednio nasłonecznione, co przekłada się bezpośrednio na lepszy komfort pracy, a także niższe koszty oświetlenia obiektu. Fasady aluminiowe to konstrukcje o niemal nieograniczonych możliwościach aranżacyjnych, które łączą w sobie wysoką funkcjonalność oraz nowoczesny design. Z tego powodu polecane są wszystkim inwestorom zainteresowanym stworzeniem efektownej elewacji, która będzie zachwycać swoim wyglądem.