Filamenty do drukarek 3D Przedsiębiorca
30 sierpnia 2021

Filamenty do drukarek. Materiał hobbystyczny a inżynierski

Wśród rodzajów filamentów do drukarek 3D wyróżnić można ich podział nie tylko ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są one wykonywane, ale także przeznaczenie. Wobec tego wyróżnia się filamenty standardowe, do zastosowania hobbystycznego oraz inżynierskie, które używane są przez profesjonalistów, branżę przemysłową oraz projektową. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czym tak właściwie się one różnią. 

Co to jest filament?

Filament to nic innego, jak tworzywo termoplastyczne, które za pomocą drukarek 3D pozwala na wykonywanie wydruków przestrzennych poprzez osadzanie na płaszczyźnie topionego materiału według wskazówek z oprogramowania sterującego drukarką. Sprzedawany jest on w postaci cienkich „żyłek” o średnicy najczęściej 1,75 lub 2,85 milimetra nawijanych na szpulę. 

Tworzone za pomocą filamentów 3D wydruki zachowują dokładność nawet do 0,13 milimetrów. Samo drukowanie nimi polega w dużym uproszeniu na przeciskaniu ich przez dysze drukarki 3D, która rozgrzewa materiał do formy plastycznej oraz kontroluje prędkość jego przepływu i ułożenie na podłożu. 

Charakterystyka standardowych filamentów do drukarek 3D

Standardowe filamenty 3D, do których można zaliczyć między innymi: 

  • PLA, 
  • PLA+,
  • PET-G, 

wykorzystywane są najczęściej do tworzenia hobbystycznych wydruków 3D lub produkowanych na niewielką skalę. Doskonale sprawdzają się one w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z drukowaniem 3D, nie wymagają bowiem także tak obszernej wiedzy oraz wysoce specjalistycznego osprzętu do pracy z nimi. 

Nie oznacza to jednak, że są gorszej jakości standardowe filamenty 3D, które można zakupić, chociażby w sklepie internetowym oferującym filamenty i drukarki 3D Finnotech, pozwalają bowiem uzyskać nawet bardzo skomplikowane wydruki. Dzięki temu z powodzeniem są one stosowane również przez profesjonalistów. 

Czym wyróżniają się filamenty inżynierskie? 

Filamenty inżynierskie określane są natomiast, jako materiał do zadań specjalnych. Za sprawą specjalnych mieszanek polimerów i poliestrów oraz dodatków takich, jak np. włókna węglowe wyróżniają się one przede wszystkim: 

  • zwiększoną odpornością na działanie nawet wysokich temperatur,
  • podwyższoną trwałością,
  • możliwością wykonywania z nich elementów skutecznie zastępujących części metalowe. 

Wykorzystywane są one wobec tego przede wszystkim w branży przemysłowej oraz automotive, a także wszędzie tam, gdzie wykonane za ich pomocą wydruki muszą cechować się odpowiednimi parametrami wytrzymałościowymi. Wśród ich rodzajów wyszczególnić można filamenty między innymi: 

-ASA, 

– TPU,

– PC-X

Filamenty inżynierskie wymagają także najczęściej zastosowania podgrzewanego stołu, który pozwala kontrolować proces ich chłodzenia. Dlatego też rzadziej są one używane do tworzenia hobbystycznych wydruków 3D.