Formowanie wtryskowe Przedsiębiorca
17 grudnia 2020

Formowanie wtryskowe i jego znaczenie dla współczesnego przemysłu

Technologia formowania wtryskowego to najpopularniejsze oraz najczęściej stosowane rozwiązanie w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Przy jej wykorzystaniu możliwe jest produkowanie gotowych elementów o dowolnym kształcie. Formowanie wtryskowe stosuje się na szeroką skalę do produkcji wielu części wykorzystywanych w codziennym życiu. Czym dokładnie jest technologia wtrysku? Sprawdź jej najważniejsze zalety.

Jak przebiega proces formowania wtryskowego?

Technologia wtrysku znana jest od wielu lat. Urządzenia, które umożliwiają jej użycie, cały czas udoskonala się i dopasowuje je do nowych rodzajów tworzyw sztucznych, ale również do potrzeb, jakie zgłaszają różnego rodzaju branże.

Formowanie wtryskowe polega na wprowadzeniu do formy uplastycznionej mieszanki tworzyw sztucznych. Odbywa się to pod ustalonym ciśnieniem i temperaturą. Masę wcześniej się podgrzewa, co pozwala uzyskanie odpowiedniej konsystencji. Następnie wprowadza się ją do wcześniej przygotowanej formy. Po wystudzeniu otrzymuje się wcześniej zaprojektowany kształt – tłumaczy specjalista z firmy PRONAR Sp. z o.o.

Wykorzystywanie form pozwala na uzyskanie prawie dowolnego kształtu, który wcześniej został zaprojektowany. Każdą z nich projektuje się indywidualnie w zależności od potrzeb, preferencji klienta i tego, w jakich warunkach będzie wykorzystywana. Zazwyczaj formowanie wtryskowe wykorzystuje się do produkcji wielkoseryjnej.

Formowanie wtryskowe — najważniejsze jest wyposażenie

Cały proces formowania wtryskowego opiera się na działaniu dwóch najważniejszych elementów. Są to:

  • wtryskarka,
  • forma wtryskowa.

Wtryskarka jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest plastyfikacja i podawanie masy z tworzywa do przygotowanej formy. Współcześnie wykorzystuje się wtryskarki ślimakowe, które mają dużo większą skuteczność pracy niż wtryskarki tłokowe. Formy wtryskowe, do których wtłaczana jest masa, najczęściej składają się z dwóch części. Jedna z nich jest przytwierdzona do stołu części trwałej wtryskarki, natomiast druga porusza się wraz z częścią ruchomą maszyny, która po otwarciu pozwala na wyjęcie gotowego produktu. 

Jaka jest rola ciśnienia w formowaniu wtryskowym?

Prawidłowy przebieg procesu formowania z wykorzystaniem masy z tworzywa możliwy jest dzięki zastosowaniu określonego ciśnienia. To umożliwia wtłoczenie masy do formy. Jeżeli ciśnienie będzie za niskie, finalny produkt może się okazać niekompletny, gdyż nie ma wówczas możliwości wtłoczenia dostatecznie dużej ilości masy. Jeżeli przy formowaniu wtryskowym zastosuje się zbyt wysokie ciśnienie, wówczas podczas procesu napełniania może dojść do otwarcia się formy lub pojawienia się nieestetycznych wypływek.

Formowanie wtryskowe pomaga w produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Przy rozgrzaniu materiału do określonej temperatury, oraz wtłoczeniu go do formy za pomocą wtryskarki, możliwe jest uzyskanie prawie dowolnego kształtu. Zaprojektowanie formy, pozwala na stworzenie zarówno dużych elementów, jak i bardzo małych i szczegółowych.