oplacalnosc montazu fotowoltaiki w firmie Przedsiębiorca
3 maja 2021

Fotowoltaika dla firmy – kiedy to się opłaca?

Z roku na rok koszty energii elektrycznej rosną. Jest to szczególnie widoczne w Polsce, ponieważ wraz z początkiem 2021 roku została wprowadzona tzw. opłata mocowa. Polski rząd szacuje, że z tego tytułu 4,5 mld złotych trafi do budżetu państwa. W praktyce jej koszt (bo aż 80%) pokryją przedsiębiorcy. Czy jest jakiś sposób, aby zaoszczędzić – tak, instalacja fotowoltaiczna w firmie. W artykule opisujemy, kiedy będzie się ona opłacać?

Opłacalność fotowoltaiki w firmie

Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej w firmie zawsze powinno być podyktowane rachunkiem ekonomicznym. Zatem aby rzeczywiście oszczędzać na prądzie trzeba:

  • uzyskać status prosumenta – jest to ukłon w kierunku jednostek organizacyjnych, których moc wytwarzania prądu przekracza 50 kWp,
  • zainwestować w odpowiednie panele – paneli fotowoltaicznych na rynku jest bardzo wiele i duża konkurencja oraz dostępność technologiczna przełożyła się na ich cenę. Jednak, aby mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie sprawna przez cały okres eksploatacji, to lepiej zamontować panele z wyższej półki,
  • wytwarzać jak najwięcej prądu w dzień – zgodnie ze zmianami legislacyjnymi opłata mocowa, czyli dodatkowy koszt doliczany do ceny jednostkowej prądu w wysokości 0,08 złotego za każdą kWh, naliczana jest w godzinach między 7 a 22. Żeby zredukować jej wpływ, to w tym czasie trzeba wytwarzać własny prąd, a w tym celu idealnie sprawdzi się instalacja fotowoltaiczna.

Zapytaliśmy pracownika firmy Comfort House o to, jaki skutek mają wprowadzone zmiany? Powiedział nam, że wiele firm, które do tej pory wstrzymywały się przed podjęciem tak poważnej inwestycji, jaką jest własna instalacja fotowoltaiczna, ostatecznie zmieniło zdanie i od początku tego roku notujemy coraz więcej zleceń na montaż fotowoltaiki w firmach. Wiele zakładów posiada własne budynki, na dachach których możemy swobodnie montować instalację. Uniezależnienie się od podwyżek kosztów energii elektrycznej dla wielu firm jest sposobem na zachowanie konkurencyjności i atrakcyjności cenowej oferowanych wyrobów.

Żeby jednak instalacja miała sens, to musimy pamiętać o kilku zasadach. Jedną z najważniejszych jest zacienienie. Instalacja, która będzie dostawała o 5% mniej światła, może wytwarzać aż o 20% mniej energii elektrycznej. Dlatego wybierając miejsce na panele fotowoltaiczne, musimy kierować się możliwościami pełnego wykorzystania potencjału paneli. Czasami może to oznaczać wydzielenie fragmentu terenu na budowę paneli.