Taśma transportująca Przedsiębiorca
6 października 2021

Funkcje i zastosowania taśm transportujących w systemach transportu wewnętrznego

Systemy transportu wewnętrznego są jednym z ważniejszych elementów zapewniających sprawny przebieg przeprowadzanych procesów technologicznych. Dzięki możliwości przemieszczania wykorzystywanych materiałów lub półproduktów między kolejnymi urządzeniami linii produkcyjnej gwarantują utrzymanie odpowiedniego tempa działania. Pozwalają również na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, a w wielu przypadkach pełną automatyzację wytwarzania.

Jak wygląda praca przenośników taśmowych?

Wśród rozwiązań oferujących najszersze możliwości prowadzenia transportu międzyoperacyjnego jednym z najbardziej efektywnych jest stosowanie przenośników taśmowych. Pracują one dzięki wykorzystaniu taśm gumowych lub wykonanych z rozmaitych tworzyw sztucznych, które służą do przenoszenia umieszczanych na nich produktów. Taśmy przemieszczają się dzięki systemom wałków, które zapewniają napęd za sprawą powstającego sprzężenia ciernego, a także rolek pomagających w zachowaniu odpowiedniego profilu powierzchni taśmy. Służą także jej prawidłowemu napięciu. Przenośniki taśmowe mogą pracować w różnych układach w zależności od specyfiki przenoszonego materiału. Popularne są zarówno przenośniki płaskie, jak i pracujące w układzie nieckowym.

Co wyróżnia taśmy transportujące?

Taśmy transportujące mogą przybierać różne formy, które będą dopasowane do istniejących potrzeb związanych z kształtem i rodzajem przenoszonego materiału. Oferowane są taśmy płaskie, składające się z rdzenia w razie potrzeby wzmacnianego kordem z metalu albo tworzywa np. aramidu, a także okładek – wewnętrznych tzw. bieżnych odpowiedzialnych za wytwarzanie właściwego tarcia i sprawne przenoszenie napędu z wałków oraz okładek zewnętrznych tzw. nośnych, mających bezpośredni kontakt z ładunkiem. W wielu przypadkach taśmy są dodatkowo uzbrajane, tj. wyposażane w elementy ułatwiające pozycjonowanie i przemieszczanie rozmaitych substancji. Stosuje się m.in. progi, kliny i falbany. Duże znaczenie ma także rodzaj materiału, z jakiego zrobiona jest okładka taśmy – chodzi tu np. o ochronę przed przecięciem, przedziurawieniem, ścieraniem, temperaturą lub substancjami chemicznymi oraz używanymi środkami czyszczącymi.

Szeroki wybór taśm transportowych można znaleźć w ofercie firmy Potyrała i Spółka. Dostarcza ona taśmy wykonane z różnych typów materiału – np. tworzyw sztucznych takich jak PU, PE, PVC, PO, NBR, EPDM i z rozmaitą strukturą. Zapewnia także sprawne łączenie taśm metodami chemicznymi, termicznymi lub mechanicznymi, stosowanie do potrzeb i konstrukcji przenośnika.