Szafka hydrantowa Przedsiębiorca
3 marca 2021

Gdzie i po co montuje się szafki hydrantowe?

Elementy ochrony przeciwpożarowej muszą znajdować się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych. Przepisy wymagają niekiedy, aby w obiektach takich montować również szafki hydrantowe. Dzięki nim istnieje możliwość przeprowadzania szybkiej i sprawnej akcji ratunkowej na wypadek pożaru. Gdzie należy montować szafki hydrantowe? Czym wyróżniają się te elementy ochrony przeciwpożarowej?

Szafka hydrantowa – w jakich miejscach musi zostać zamontowana?

Zabezpieczenia przeciwpożarowe należy uwzględniać już na etapie projektowania budynku. Dzięki temu powstający obiekt ma drogi oraz wyjścia ewakuacyjne, a przy jego budowie są wykorzystywane materiały spełniające surowe normy dotyczące odporności na ogień.

Sprawa komplikuje się jednak w przypadku starych, dużych budynków, które ze względu na to, że zostały postawione wiele lat temu, nie są przystosowane pod kątem dzisiejszych przepisów. Zwykle nie ma wtedy możliwości, aby stworzyć w nich trasy ewakuacyjne. W takiej sytuacji jedyną alternatywą są szafki hydrantowe. Sprawdzają się one zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, biurowce, urzędy, hotele, szpitale.

Montuje się je wewnątrz budynku – i to na każdej jego kondygnacji. Sprawia to, że ogień będzie mógł być gaszony jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej.

– Szafki hydrantowe są wykonywane zgodnie z wymogami BHP. Oznacza to, że mogą mieć dowolny kolor (chociaż najczęściej są białe lub czerwone), jednak muszą mieć specjalne oznaczenie. Trzeba również pamiętać, aby personel danego obiektu był przeszkolony z obsługi znajdującego się w nich węża – wyjaśnia ekspert z firmy Bogdan Gil z Bielsko-Białej.

Czym wyróżniają się szafki hydrantowe?

Szafki hydrantowe występują w wielu wariantach. Mogą znajdować się w nich węże o rozmaitej długości oraz średnicy. Ponadto mają niekiedy dodatkowe miejsce na koc gaśniczy oraz gaśnicę. Oprócz tego występują jako modele wnękowe, zawieszane i z drzwiami bocznymi.

Każda taka szafka jest produkowana przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie. Dlatego mają one wbudowane zamki, aby nikt niepowołany nie mógł z nich skorzystać. Poza tym są one produkowane z solidnej blachy stalowej, która jest lakierowana proszkowo.

Szafki hydrantowe z wężami są niekiedy niezbędnymi elementami ochrony przeciwpożarowej. Ich montaż to nie tylko kwestia przepisów – mogą one przyczynić się do uratowania ludzkiego życia. Szafki te to różne modele, dlatego aby mogły spełniać swoją funkcję, należy wybrać ich odpowiedni rodzaj pod kątem specyfiki budynku. Trzeba przy tym szczególną uwagę zwrócić na długość węża oraz wydajność poboru wody.