dźwig Przedsiębiorca
7 września 2022

Gdzie sprawdzą się dźwigi samojezdne?

Dźwigi to nieodłączne urządzenia na niemalże każdej budowie. Znacznie ułatwiają różnorodne prace na wysokościach. Jednym z rodzajów dźwigów są te samojezdne. Sprawdzają się na każdej budowie i posiadają wiele cenionych funkcji. Jak zatem działają i w jakich dokładnie pracach się je wykorzystuje?

Czym są dźwigi samojezdne?

Dźwigi samojezdne to urządzenia, które jak ich sama nazwa wskazuje wykonane są tak, aby mogły się przemieszczać. Dźwignia umieszczona jest na specjalnym podwoziu samochodu bądź na samodzielnym podwoziu jezdnym. Dzięki tym rozwiązaniom dźwig może być transportowany w dowolne miejsce. Budowa tych urządzeń pozwala na podnoszenie oraz opuszczanie ciężarów na dane wysokości. Niektóre z maszyn są wyposażone również HDS. Swoją funkcjonalnością dźwigi samojezdne nie odbiegają od tradycyjnych żurawi. Dlatego tak często można spotkać je na budowach. Usługi z wykorzystaniem nowoczesnej floty oferuje między innymi firma Dzwigi-Rybacki z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Zalety dźwigów samojezdnych

Do największych zalet dźwigów samojezdnych zalicza się ich mobilność. Łatwy sposób przetransportowania dźwigu z jednego miejsca do drugiego sprawia, że ten rodzaj żurawi jest coraz chętniej wybierany do pracy na budowach. Dodatkowo posiada mniejsze rozmiary w porównaniu do tradycyjnych dźwigów, co umożliwia użycie go do prac na małych posesjach. Obsługa maszyny jest stosunkowo prosta i nie wymaga zaangażowania więcej niż jednej osoby. Warto dodać, że dźwigi samojezdne występują w wielu modelach, które różnią się między innymi zasięgiem pracy oraz maksymalnym udźwigiem.

Podczas jakich prac najlepiej sprawdzają się dźwigi samojezdne?

Dźwigi samojezdne przede wszystkim znajdują swoje zastosowanie na placach budowy, podczas działań wykończeniowych. Co więcej, doskonale sprawdzają się w przypadku naprawy usterek i prac konserwatorskich na wysokościach. Mogą być wykorzystywane podczas mycia okien na piętrach budynków, a także przy wycince drzew i montażu reklam na bilbordach. Dźwigi samojezdne sprawdzają się również do załadunków i rozładunków dużych gabarytowo i wagowo ładunków. Dlatego można je spotkać na magazynach oraz halach produkcyjnych. Maszyny tego rodzaju wykorzystywane są niemalże do każdych prac, które odbywają się na dużych wysokościach.