Zakładanie firmy Przedsiębiorca
14 grudnia 2020

Gdzie szukać pomocy, jeśli chcemy założyć działalność gospodarczą w Danii?

Planujesz założyć własną działalność gospodarczą w Danii? W takim razie musisz zapoznać się z obowiązującym na miejscu prawem. Ilość przepisów Cię przeraża i zniechęca? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Z ich wsparciem założysz każdy rodzaj działalności, zalegalizujesz swój pobyt za granicą i dopniesz wszystkie niezałatwione dotychczas sprawy.

Działalność gospodarcza w Danii i zalety jej prowadzeni

W Danii obowiązuje wolny rynek. Na jej terenie obywatele pozostałych krajów Unii Europejskiej mogą więc zakładać firmy i korzystać z tych samych praw i przywilejów, co Duńczycy. Podatek od przedsiębiorstw wynosi tam 22%, a wydatki na pracowników należą do najkorzystniejszych, bo najniższych w Europie.

Już postanowiłeś. Otwarcie firmy w Danii jest przesądzone. Musisz widzieć, że wiele zależy od formy organizacyjno-prawnej Twojej działalności. W Danii możesz otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę jawną albo komandytową. Możesz się też zdecydować na oddział firmy zagranicznej albo jej przedstawicielstwo. Czym różnią się wskazane formy prowadzenia działalności gospodarczej?

Rodzaje działalności gospodarczej w Danii

Działalność jednoosobowa nie wiąże się z żadną, wymagającą rejestracją. We właściwym urzędzie gminy trzeb tylko złożyć przygotowany plan biznesowy i świadectwo potwierdzające konkretne kwalifikacje. Nieco bardziej skomplikowany jest start spółki jawnej. Ta forma działalności wymaga wspólników, którzy sporządzają umowę określającą zależności pomiędzy nimi. Spółka komandytowa oznacza, że jeden wspólnik ponosi odpowiedzialność za firmę tylko w ograniczonym stopniu.

Najpopularniejsza jest jednak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która umożliwia pełen nadzór nad działalnością. Jest też łatwa w założeniu. Z kolei spółka akcyjna stanowi najbardziej rozwiniętą formę prowadzenia działalności w Danii. Aby ją założyć, trzeba sporządzić odpowiednią umowę i statut spółki. Konieczne jest też zorganizowanie spotkania statutowego wszystkich udziałowców. Firmę trzeba też zarejestrować w Agencji Przedsiębiorstw i Handlu.

Przepisy unijne jasno wskazują, że obywatel każdego kraju członkowskiego Unii Europejskiej może założyć w Danii firmę. Jej otwarcie jest niestety stosunkowo kosztowne. Nie każdy radzi też sobie z przepisami.

Jako doświadczone biuro rachunkowe świadczymy usługi, które są związane z pobytem i pracą w Danii. Działamy zgodnie z tamtejszym prawem, doradzamy i wspieramy naszych klientów. Chcesz uregulować kwestie prawne za granicą? Zgłoś się do nas. tłumaczy właściciel Biura Rachunkowego E. Thomsen.

Pamiętaj też, że działalność gospodarcza w Danii wymaga certyfikatu pobytowego obywatela UE. Ilość przepisów i obowiązków Cię zniechęca? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów.