Świetlik z tworzywa sztucznego Przedsiębiorca
9 lutego 2021

Gdzie wykorzystuje się tworzywa sztuczne konstrukcyjne?

W dzisiejszych czasach dużą wagę przywiązuje się do jakości, co dotyczy zarówno życia codziennego, jak i przemysłu. Producenci dokładają więc wszelkich starań, aby oferowane przez nich wyroby charakteryzowały się dobrymi parametrami i atrakcyjnym wyglądem. Z drugiej strony ważna jest też cena i szybkość produkcji. Z tego powodu poszukuje się nie tylko najbardziej efektywnych metod obróbki lecz także materiałów, które w łatwy sposób można jej poddać. Wszystko to wpływa na coraz większą popularność tworzyw sztucznych konstrukcyjnych. Gdzie są one wykorzystywane?

Rozważanie na temat zastosowania tworzyw sztucznych konstrukcyjnych warto zacząć od wyjaśnienia, czym one są. Zapytaliśmy o to przedstawiciela firmy CmplastTworzywa sztuczne konstrukcyjne są to materiały, które składają się z polimerów syntetycznych bądź też polimerów naturalnych poddanych modyfikacjom. Stosowane są jako elementy maszyn i urządzeń spotykanych w wielu gałęziach gospodarki. Często stanowią alternatywę dla komponentów metalowych i coraz bardziej zyskują na popularności za sprawą swoich właściwości, dzięki którym świetnie nadają się do obróbki, twierdzi nasz rozmówca. Warto wspomnieć również o tym, że tworzywa tego typu są odpowiednie do różnych metod obrabiania – zarówno frezowania, jak i toczenia CNC, a także obróbki konwencjonalnej czy nawet spawania.

Najpopularniejszymi tworzywami sztucznymi konstrukcyjnymi są: polietylen, poliamid, poliacetal, poliwęglan, teflon, polipropylen oraz PEEK. Mimo pewnych różnic wszystkie z nich charakteryzują się łatwością obróbki, dobrymi właściwościami mechanicznymi, dużą odpornością chemiczną oraz niewielką podatnością na zużycie. Wytrzymałość i lekkość sprawia, że możliwości ich użycia są praktycznie nieograniczone. Znajdziemy je w urządzeniach gospodarstwa domowego, a także w przemyśle chemicznym czy też kosmetycznym. Wiele z nich można używać do kontaktu z żywnością, dlatego też nie zabraknie ich w przemyśle spożywczym. Bez nich nie byłoby również możliwe tworzenie części do maszyn produkcyjnych, takich jak: koła zębate, prowadnice, łożyska, śruby i nakrętki, ślimaki czy tuleje.

Niektóre z nich, jak chociażby poliwęglan są doskonałą alternatywą dla szkła. Używa się go między innymi do produkcji przezroczystych elementów drzwi czy nawet kasków. Ma także zastosowanie w przemyśle elektronicznym oraz przy produkcji sprzętów AGD. Jego najbardziej charakterystycznym zastosowaniem są świetliki z poliwęglanu komorowego, często spotykane w galeriach handlowych, supermarketach czy różnego rodzaju halach.

Z jednej strony przemysł lotniczy i komputerowy, z drugiej zaś podstawowe sprzęty wykorzystywane w każdym gospodarstwie domowym – wszystko to nie mogłoby się obejść bez tworzyw sztucznych konstrukcyjnych.